Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 01.03.2017
Mehmet Salih Şansal

Mehmet Salih Şansal

Siz işadamı olsaydınız Urfa‘ya yatırım yapar mıydınız?

Urfa‘ya son yapılan haksızlığı mutlaka bir yerlerde okumuşsunuzdur.

Ben yine de hatırlatayım; ilimizin de  aralarında bulunduğu 6. Teşvik Bölgesinde yatırım olanakları 4. ve 5. Teşvik bölgelerinde de uygulanacak.

Urfa‘ya yatırım yapmaya tereddütlü bakan özel sektör kuruluşlarına gelmemek için şimdi bir sebep daha çıktı.

6. Bölge kapsamına alınan Adıyaman ve Kilis‘i inceleyecek, yatırım şartları çok daha olumluysa kendi açılarından haklı olarak Urfa yerine oraları tercih edecekler.

2. OSB‘de yıllardır sıkıntılar yaşanıyor. 

Yakın tarihleri  hatırlıyorum da;  Tarımsal sulama mevsiminde çiftçi sondajla su çekmek için motoru çalıştırdığında voltaj dalgalanmaları başta Organizedeki Fabrikaları etkiler, makineleri durdururdu.. 

Su problemini de az yazmadık.

’Organizeye Su Götürme Projesi‘,  yer altı su kaynaklarının azaldığı Halil-ür Rahman ve Ayn-ı Zeliha Gölünde (Balıklı Göl) kutsal balıkları sağlığını yitirdiği 2005'te  gündeme gelmişti. 

İnşaat Yüksek Mühendisi İbrahim Okuyan, o günlerde yaşananları bir yazısında şöyle anlatıyor:

’Dsİ tarafından hazırlanan rapor neticesinde, acilen, ilk tedbir olarak; 14.09.2006 tarihli 26289 sayılı resmi gazetede yayınlanan, “Halil-ür Rahman Göl Kaynaklarını Besleyen Havzanın Yeraltı Suyu İşletilmesine Yasaklanması” konulu Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılmış, bu çerçevede su çekimi yapan kuyular tespit edildi ve kapatılması için çalışma başlatılmıştır. 

Dsİ tarafından hazırlanan  “Halil-ür Rahman ve Ayn-ı Zeliha Gölü havzasının Beslenmesi ve Organize Sanayi Bölgesine Su Temini Projesi İstikşaf Raporu”nun amacı bir durum tespiti yapılıp neler yapılması gerektiği konusunda bir karar almaya yöneliktir.

Raporda özetle;

“Şanlıurfa İçme suyu Arıtma Tesisi girişindeki ham su hattındaki DN 1200’lük branşmandan alınan suyun öncelikle Balıklıgöl‘ü  besleyen akifere daha sonra da Organize Sanayi Bölgesindeki haznelere en uygun yoldan ulaştırılması” hedeflenmiştir.

“En uygun çözüm en kısa olan hattır.” prensibi esas alınmıştır.

Daha sonra valilikte yapılan toplantıda Organize Sanayi Bölgesinin, bu yöredeki 14 köyün ve hayvan pazarının 200 lt /sn’lik ihtiyacı, Balıklı Gölü besleyen Direkli Akiferinin beslenmesi ve ileriki ilave su talepleri düşünülerek DN 1000’lik hattın seçilmesi uygun görülmüştür.''

*

Anlayacağınız Organizeye ve civar köylerine baraj suyunun götürülmesi ciddi ciddi düşünülüyordu.

Özel İdare dönemindeki yapımına başlanan projeyle; Tünel çıkış ağzından Organize arasında boru hattı döşenecekti. Projenin başına gelmeyen kalmadı,  Döşenen borular çürüdü, devletin milyonları boşa gitti, yapanın yanına kâr kaldı.

*

Aradan 12 yıl geçti..

Organize Sanayi Bölgesi çok gelişti, yeni Fabrikalar kuruldu. Önüne kavşak yapıldı, Altyapı ve üstyapı adına önemli işlere imza atıldı.

Su problemine gelince..

Müfetti istendi, kamuyu zarara uğratanlar hesap vermedi, yanlışlar sümen altı edildi.

Son öğrendiğimiz bilgi projeyi Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nün üstlendiğiydi. 

Ne zaman biter, başına neler gelir, bilinmez. 

*

Elektrik problemini azaltmak için yeni bir trafo yapıldığını ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol‘dan öğrendim.

Bunlar yeterli mi?

Hayır, değil..

Sanayiciye bir dokunuyorsun, bin ah işitiyorsun..

Genç işsizlerin yoğun olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Buna karşın kalifiye eleman sorunu halen devam ediyor. 

*

Alt alta sıralandığında yatırımcının ilimize gelmemesi için o kadar çok sebep var ki. 

O sebeplere şimdi teşvikteki son düzenleme eklendi.

Kendinizi yatırımcının yerine koyun...

Böylesine problemlerin yoğun olduğu Urfa‘yı mı, yoksa yatırım şartları çok daha uygun olan 6. Bölgedeki başka bir şehrini mi tercih ederdiniz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.