kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64060.154$

SİYASET'DE AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI

24 Ocak 2024, Çarşamba 11:16
SİYASET'DE AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI

Şüphesiz ki Türkiye Siyaseti 1950'lerden beridir her seçim entrika, perde arkası kulisler, delegeler üzerinde baskılar, il ve ilçelerde nüfuzlu kişiler üzerinden Siyaseti baskı altına alma, şehrin kanaat önderleri aracılığıyla fetvalar ile siyasete müdahale süreçleri günümüzde ise çok daha yeni metodlarla yürütülmektedir.

4.Kuvvet Medya, paranın gücü, şantaj üzerinden komplo Siyaseti, liderlere baskı, feodal yapının baskısını kullanarak listelere müdahale ve dış bağlantılı özgeçmiş siyasette geçerli akçe.

Bu metodlar tüm partiler içerisinde geçerli olan ve başvurular siyasi yol haritası olmak üzere en büyük oyunlar ise 23 yıldır iktidarda olan Ak parti içerisinde daha çok geçerlidir.

Erdoğan'ın stratejik planları ve partiye hakim tavrı ile Ak Parti her seçimde olduğu gibi 31 Mart tarihinde yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimlerinde de aday adaylığı süreçleri çok çetin ve büyük oyunlara sahne olmaktadır.

Ankara, İstanbul gibi Türkiye'nin en büyük iki ilinden sonra gündemde olan ve gündemden düşmeyen tek şehir Şanlıurfa diyebiliriz.

Bu seçim öncesinde de Şanlıurfa Büyükşehir Adaylığı için müracaat edenler arasında büyük bir rekabet ortamı oluştu Hal böyle olunca rekabet "Ankara’da dayın yoksa mamudo kurban niye doğdun" politikasının gereğini yapmak için tüm adaylar Ankara'da Genel Merkez nezdinde dayılarını devreye sokmaya kalkıştılar.

GAP'ın başkenti Şanlıurfa açısından özellikle bu seçim oldukça önemliydi. Mevcut Belediye Başkanı Zeynel Abidin BEYAZGÜL ismi üzerinden sosyal medya paylaşım siteleri ve yazılı medya üzerinden oluşturulan algı operasyonu büyük bir strese yolaçtı ve aday adaylığı konusunda olmadık haberler yapıldı. Ancak Erdoğan'ın ağzından BŞB Belediye ismi olarak BEYAZGÜL ismi açıklanınca cadı kazanı biraz olsun soğudu.

Ancak daha henüz açıklanmayan Metropol 3 ilçe dışında diğer ilçelerde ise adaylar henüz açıklanmadığı için aynı taktikler tam hız devam ediyor.

BŞB Büyükşehir Başkan Adayı olarak Zeynel Abidin BEYAZGÜL ismi açıklandıktan sonra bazı isimler "bekle gör" taktiği uygulayarak daha henüz açıklanmayan Metropol ilçeler için tabiri caizse "peste" bekliyorlar. Şayet bu pesteciler İsimleri orada da olmazsa YRP'ye göz kırpacaklar.!!!

Daha İki gün öncesine kadar Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye Belediye Başkanlığı için mevcut isimlerin yeniden aday gösterileceği iddia edilirken dünden itibaren ise bu 3 ilçeden 2 isim üzerinde teşkilat içerisinde itirazların olduğu ve adaylık için ise Erdoğan'ın en geç Cuma günü kendi ağzından açıklayacağını duyan bu pesteciler Ankara’da Ak Parti Genel Merkezini adeta mesken edindikleri iddialar arasında.!

Bu durum karşısında Erdoğan’ın Ak Parti il Başkanı Ali İhsan Delioğlu ve mevcut BŞB Belediye başkanı ve Başkan adayı Zeynel Abidin BEYAZGÜL ve Şanlıurfa Milletvekilleriyle yeniden görüşerek teşkilatın isteklerini dinlemek için Ankara'ya çağırdığı söyleniyor.

Öyle yada böyle Şanlıurfa'da seçimin çok renkli geçeceği aşikar. Ancak geçen dönemde olduğu gibi ve de 23 yıldır Siyaseti domine eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üst aklıyla seçimin Ak Parti adayı Zeynel Abidin BEYAZGÜL lehine sonuçlanacağı aşikar gözüküyor.

Büyük ihtimalle de İstanbul, Ankara ve Şanlıurfa'da da DEM Partisi aday çıkartacak ve  Ak parti zorlanmadan Şanlıurfa'da açık ara seçimin galibi olacak.

Türkiye siyasetinde kartlar yeniden dağıtılıyor. Ancak şüphesiz ki yeniden yapılan bu dağılım 23 yıldır ülkeyi yöneten Erdoğan'ın bilgisi dahilinde yapılıyor ve bu dağılım içerisinde YRP ve millet ittifakı içerisinde bazı Partiler de var ve  2028 Siyaseti şimdiden şekillendiriliyor.!

Siyasetin yeniden şekillendirilmesinde ve kartların yeniden dağıtılmasında Şanlıurfa kenti de önemli bir il ve burada da Erdoğan'ın planları tıkır tıkır işliyor.

Daha önce Sosyal medya paylaşım sitelerinde YRP'nin Adayım" diyen Ahmet Bahçıvan ise "erken öten horozun başını keserler" politikasının kurbanı oldu.

Şüphesiz ki Şanlıurfa'da bunlar vuku bulurken

AK Parti’nin İstanbul'da da tekrar kazanma ihtimali var. Ankara’da ise Ak Parti içerisinde Turgut Altınok aleyhine ters algı yapabilirler. Bu durum kendisine seçimde bir handikap oluşturur.

Ama şunu da not etmekte fayda var ve CHP'nin içi çok karışık ve  Mansur Yavaş'ın Ankara’da Gölbaşı, Keçiören ve Etimesgut' da ÜLKÜCÜ kökenli isimleri aday yapma konusundaki baskıcı tutumu parti içerisinde rahatsızlık uyandırdığı idda ediliyor.

Sayın Yavaş Ankara’da MHP'nin elinde bulunan Etimesgut 'da PORTAŞ AŞ. Eski Genel Müdürü olan ve daha önce İyi partide olan ancak Meral Akşener'in CHP ile köprüleri atmasından sonra istifa eden Dr. Mesut Özarslan'ı Keçiören'de, Muzaffer Pala'yı ve Gölbaşı'nda bir başka Ülkücü isim olan Eski MHP Belediye Başkanı Yakup Odabaşı'nı aday tapmak için direttiği gelen bilgiler arasında

Malumu Etimesgut'da CHP Genel Merkezi Sinema oyuncusu olan ve aslen Ankaralı olan Erdal Beşikçioğlu'nu aday göstermişti

Gelinen durumda Mansur Yavaş'ın Keçiören ve Gölbaşı'nda ise adı zikredilen isimler üzerinde oldukça ısrarlı

 

Bakalım sonuç ne yönde gelişecek.!

AK Parti Ankara BŞB Adayı konusunda seçimde zorlansada Keçiören'de ise büyük ihtimalle Zafer Çoktan ismiyle burada çok rahat bir şekilde büyük bir oy oranı ile seçimin galibi olacak.!

Şüphesiz ki beni sosyal medya üzerinden takip edenler benim dile getirdiğim ve halen sözümün arkasında olduğum şu iddiayı yeniden gündemime alarak diyorum ki YRP'nin daha önce Ankara ve İstanbul'da gösterdikleri BŞB Belediye Başkan Adaylarını geri çekebilir.!!!

Şanlıurfa'da Adayını Kasım Gülpınar olarak zaten açıkladı ve Erdoğan sanki Şanlıurfa üzerinden Ankara ve İstanbul özelinde YRP ile yeniden görüşecek ve Konya üzerinden ise İl bazında değil, bir ilçe üzerinden Erdoğan ile Erbakan arasında yeni bir görüşme yapılması kuvvetle muhtemel.!!!

Türkiye siyasetinde kartlar yeniden dağıtılıyor ve Erdoğan 2028 yılında yeni bir oluşum içerisinde partisi etrafında yeni bir şekillendirme yapıyor ve Fatih Erbakan başta olmak üzere bir çok siyasi aktörü Türkiye Yüzyılı projesi altında biraraya getiriyor. Bunun için Fatih Erbakan ve Partisi YRP'nin PR'ının yükseltilmesi gerekiyor.

Toplum nezdinde de Fatih Erbakan kabul görmüş durumda.!

Ez cümle gerek Şanlıurfa'da, gerek Ankara ve gerekse de İstanbul'da Genel Başkanların ve Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarının izleyeceği Strateji 81 il içerisinde etkili olacak ancak Ankara, İstanbul, Antalya, Adana ve Ak Parti'nin kaybettiği bazı şehirlerde kazanıp kszanmayacağıyla ilgili belirleyici etken olacak.

Özellikle de 23 yıldır Siyaseti domine eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üst aklı ve derin stratejisi bu seçimde de kendini belli edecek.

Erdoğan'ın emekli maaşlarını yeniden arttırarak yüzde 49'a çıkartması bu derin stratejinin ilk adımıydı ve başka adımlar da yolda.!!!

Ama öyle ama böyle ufukta 2025 yılında yeni bir seçim sathi mahline yeniden girebiliriz ve hepsinden önemlisi 'YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ' ile yeniden karşı karşıya gelebiliriz.

 

Benden söylemesi...!

Yazımı şu önemli hatırlatma ile son veriyorum.

Yeni bir seçim sathi mahline girdiğimiz bir süreçte yıllardan buyana her  siyasi parti içerisinde var olan ve kontrol edilemeyen tiplere bugünlerde çok ama çok dikkat etmek milli bir hassasiyettir.!

Bu tipler yeri geldiği zaman partilerin üst kademesinin emirleri dışında hareket ederek başka bir yerlerden talimat alarak Türkiye'nin yumuşak karnı olan milli duygular ve etnisite üzerinden Türkiye'yi kaosa sürükleyebilirler.!

İktidar olmak da muhalefet olmak da aynı şekilde sorumluluk ister. Son yıllarda göz önünde cereyan eden hadiseler toplumun kutuplaşmasına sebebiyet vererek kardeşliğimize ve ülkemizin  geleceğine tehlike oluşturmaya başladı.

Bu vesileyle T.C. Devletinin verdiği yasalarla kurulan ve milli ve manevi hassasiyetler taşıyan tüm siyasi partilerin liderleri ve yönetim kademesi siyasi söylemlerine dikkat ederek aklı selim ve feraset ile hareket etmek zorundadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum