kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
22 Mayıs, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  34.97
 • ALTIN
  2498.1
 • BIST
  10895.25
 • BTC
  69636.6$
olay köşe yazısı üstü

Hayvancılıkta 2.ci Büyük Dalga!

05 Nisan 2024, Cuma 04:15
Hayvancılıkta 2.ci Büyük Dalga!

 

 
Geçtiğimiz günlerde TÜİK'ten gelen enflasyon verileri adeta bir tokat gibi çarptı yüzümüze. Mart ayında enflasyon aylık yüzde 3,16, yıllık ise yüzde 68,50'ye yükseldi. Bu tabloda en dikkat çekici unsur ise et fiyatlarındaki artış. Mart ayında kuzu eti yüzde 18,6, dana eti ise yüzde 14,7 zamlandı.
28 Mart tarihinde UKON yağsız dana ve yağsız kuzu karkas fiyatlarını açıkladı. Açıklamaya göre, dana bıçak yağsız etin kilosu ortalama 330 TL kuzu bıçak yağsız etin kilosu 401 TL oldu.
Peki, ne oldu da et fiyatları bu kadar fırladı? Tarım ve Orman Bakanlığı çözümü nerede buldu? Tabi ki ithalatta!
24 Martta Et ve Süt Kurumu (ESK) Uruguay'dan 10 bin 700 baş büyükbaş hayvan getirdi. Ama et fiyatları hala uçuk fiyatlarda seyrediyor bu gidişle seyretmeye de devam edecek. İthalat, kanayan yaraya tampon yapmaktır. Fakat biz et sorununa daha ciddi ve kalıcı çözümler bulmalıyız. Hans’ı George’u zengin etmeyi bir an önce bı-rak-ma-lı-yız!
Yaşadığımız sorunun kaynağı nedir diye soracak olursanız tekrar aynı noktaya geliyoruz: Yerli üretici üretim yapamıyor! Her zaman dediğimiz gibi hayvancılık sektörü birbirini takip eden dişli çark gibidir. Bir parçası bozulursa geriye kalanı toparlamak çok zordur.
Et fiyatlarında da durdurulamaz yükselişin temel nedeni çiğ süt fiyatları sonrasında ise çiğ süt desteğinin yetersiz kalması ve ödemelerin yapılmaması. Bu gecikme üreticiyi üretimden soğutuyor. Üretimden çekilen üretici damızlık annelerini kesiyor. Bu da buzağı doğumlarının azalmasına ve hayvan sayısında düşüşe yol açıyor. Hayvan sayısı azalınca et fiyatları artıyor. Kargas et fiyatları yine artışta. Edindiğimiz bilgiye göre karkas et fiyatı 370 ile 380 TL bandına tırmandı. Bu işin ithalat ile çözülemeyeceğini herkes öğrendi ama öyle bir kurum var ki öğrenemedi! Kulakları kapalı gözleri ise görmüyor! İçi yanan üreticinin feryadını duyan yok! Bu feryadı anlayacak ruh mu yok? Bırakın bu ithalatı!
Kimin parası ile kimlere hizmet eder hale geldi bu kurum!
Bu acı tablo karşısında sanırım sadece ithalat yapmaya kafaları çalışıyor diyesimiz geliyor.
Ramazan bayramı yaklaşıyor (ESK) Et ve süt Kurumu Ramazan Bayramı boyunca üreticiden alınmayan çiğ sütleri alarak süt tozuna çevirmeli! Üreticinin gönlünü almalıdır!
Artık üretene, alın teri ile bayramda da üretim yapan üreticinin yanında olmalıdır.
Aksi takdirde ESK yurt dışından Avrupalı Hans’ın tüm hayvanlarını ithal etse de bu iş olmayacaktır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum