Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 08.02.2017
Halil Manuş

Halil Manuş

Gün sigarayı boykot günü

Sevgili Dostlar,

1 yıl 365 gün ya hani, bu günler artık bazı kutlamalara yetmez oldu. Bazen bir iki kutlama aynı güne, aynı haftaya gelebiliyor.

Bizim esas konumuz bu günlerin nasıl yerleştirileceği konusu değil elbette. Biz bugün için bir şeyler yazıp, elimizden geldiği, dilimizin döndüğü kadar tebliğ görevimizi yerine getirmeye çalışacağız. İnşallah bizim tebliğimizi tebellüğ eden bir kişi de olsa çıkar da bu yazı da amacına ulaşmış olur.

Doğrusunu söylemek gerekirse yazıyı bana Türkiye Yeşilay Cemiyeti Çorum Şubesi Başkanı Attila Alpay gönderdi ve kendi sorumluluk bilinciyle tebliğini yapmış oldu. Yazıyı dikkatlice okuyup tebellüğ ettim. Bu sefer aynı sorumluluk duygusu ile ben de sizlere tebliğ etmek için hem Alpay’ın yazısını ve hem de gönlüme düşenleri sizlerle paylaşmak istedim.

Bakın Ülkemizin ve insanlarımızın toplum sağlığını tehdit eden en büyük tehlikenin sigara olduğunu kaydeden değerli dostum Türkiye Yeşilay Cemiyeti Çorum Şubesi Başkanı Attila Alpay; o yazısında ne diyor:

“Bugün 9 Şubat… Sigarayı Boykot Günü”

Dünya sağlık örgütünce sembolik olarak kabul edilen bu gün, yeryüzündeki tütün alışkanlığını boykot etmek ve dikkat çekmek için getirilmiştir. Yıllar önce devletin elden ve gözden çıkardığı Tekel idaresi artık özel sektörün ve çok uluslu şirketlerin malı olmuş ve denetlenemez bir duruma getirilmiştir. Sigara denilen nesne, artık bir keyif aracı olmaktan çıkmış;  modifiye ve tütüne benzer bitkilerin içlerine kimyasal maddeler eklenerek ve bağımlığı arttırılmış yeni bir zehirli alışkanlığa dönüştürülmüştür. Dünyada ve yurdumuzda bilhassa akciğer ve mesane kanserlerinin artması, bunun en bariz göstergesidir. Sigara içenlerin yüzde doksan beşi akciğer kanserinden çok feci bir şekilde can vermektedir. Kalp ve damar hastalıklarının artması, kısırlıklar, ruhsal gelişim bozuklukları, uyuşturuculara giden yollar, hep sigaradan geçmektedir. Bu illetten milletçe kurtulmamız lazımdır.

Tiryakilerin hemen hepsi de bu durumdan memnun değildir. Sigara bağımlılığı artık uyuşturucu bağımlılığı ile eş anlamlı hale gelmiştir. Her ikisine de cidden klinik takviye yapmak lazım gelmektedir. Hele yıllarca içenler bu zehrin vücutlarına verdiği kötü etkiyi hemen hissedecek ve ömür boyu hastane koridorlarından kurtulamayacaklardır. Çok sayıda kimyasal maddeden damla damla süzülen bu zehir insan beden ve ruh sağlığının biricik tehdididir.

Ergenlikte başlayan sigara tiryakiliği, insanımızın ortalama ömründen yirmi beş yılı götürmektedir. Bunu görmemek için çok duyarsız ve cahil olmak gerekir. Başlama yaşının çok erkene inmesi ve hemen tümüyle genç nüfusun bu illete duçar olması, onu kullanan velilerin çocuklarına bir şey söyleyemeyerek kötü örnek olmaları, felaketin boyutunu büyütmektedir.

Bu gün vesilesiyle tüm tiryakileri bu korkunç zehirli alışkanlığı boykot etmeye ve sağlıklı bir yaşama çağırıyorum. Kendimize ve çevremize bir söz verelim ve sigarayı bırakarak yepyeni bir hayata başlayalım.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir ömür bizi bekliyor. Saygılarımla…

Sevgili Dostlar,

Bir eğitimci olarak öğrencilerime her halimle örnek olmaya çalışırım. Eğer onlardan bir şey isteyeceksem önce onu kendimden isterim. Şöyle ki, onlardan güzel yazı yazmalarını isteyeceksem önce ben yazımı güzel yazmaya çalışırım ve hep onlara güzel yazı yazarım. Kötü söz söylememelerini isteyeceksem, ben onlara kötü söz söylemem. Bunun gibi, eğer kötü alışkanlıklar edinmemelerini, sigara içmemelerini isteyeceksem kesinlikle ben sigara içmem. İşte burada o kendime güvenimle gönlüme düşenleri siz sevgili dostlarımla paylaşıp, sizlerden bir istekte bulunmak istiyorum. Umarım beni kırmazsınız…

Bırak artık sigarayı

Yeşilay’a kulak ver de

Bırak artık sigarayı.

Tek sebeptir bin bir derde

Bırak artık sigarayı.

 

Güç sembolüydü milletin

Nerde o gücün, kuvvetin?

Sebebi belli illetin

Bırak artık sigarayı.

 

Bırakamam deme sakın;

Bırakıyorlar akın, akın

Bırakandan var mı farkın?

Bırak artık sigarayı.

 

Parasını eller alır

Dumanını yeller alır

Sana da zehri kalır

Bırak artık sigarayı.

 

Bu can bize emanettir

Sağlık en büyük nimettir

Tüm bedenine şükrettir

Bırak artık sigarayı.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.