Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Şanlıurfa'da bir kişi koronavirüsten hayatını kaybetti!

Urfa barosu: Çocuklar güvenli yere taşınmalı

Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Merkezi, sınır kapılarında bekleyen mülteci çocukların koronavirüs nedeniyle güvenli bölgelere taşınması gerektiğini açıkladı.

Urfa barosu: Çocuklar güvenli yere taşınmalı
  • 31-03-2020 18:18

Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Merkezi, mülteci çocukların güvenli bölgelere taşınması ve ihtiyaçlarının karşılanması için bir açıklama yaptı.

28 Şubat'ta sınır kapılarının açılmasının ardından binlerce çocuğun aileleriyle birlikte sınırda beklediği ifade edilen açıklamada, gerekli tedbirlerin alınması talep edildi.

Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalık anlamına gelen 'pandemi' niteliğindeki koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile ilgili gelişmeler Türkiye'de de kaygıyla takip ediliyor. Hastalıkla ilgili alınan önlemler, kamusal alanda oluşan algı ve dolaşan bilgiler de çocukları doğrudan etkiliyor.

Bizler, çocukları doğrudan etkileyen durumlarda başlangıç noktasının çocuğun yüksek yararının gözetilmesi olması gerektiğini ısrarla ve inatla hatırlatıyoruz. Karar vericilerin ve uygulayıcıların başta sınır kapılannda ve düzensiz geçiş noktalanndaki çocuklarla ilgili olarak eylemliliklerine, Türkiye'nin de taraf olduğu ve 30. yılını dolduran Çocuk Haklarına dair Sözleşme doğrultusunda yön vermelerini talep ediyoruz.

Başlangıç olarak da:

Hiçbir çocuğun zarar görmemesi ilkesinden hareketle;

* Çocukların bir an önce ebeveynleriyle birlikte güvenli alanlara ulaşımlarının sağlanmasını,

* Hijyenik bir ortamda koruyucu, önleyici ve tedavi edici sağlık hizmetine erişimlerinin kolaylaştırılmasını, Barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasını,

Çocuklarla ilgili; ötekileştiren, kutuplaştıran, rekabete dayalı ve şiddet kültürünü besleyen söylem ve haberlerin yapılmamasını,

* Hiçbir çocuk dışarıda kalmayacak şekilde planlama ve önceliklendirme yapılmasını,

* Tüm sürecin kapsayıcı, şeffaf, hesap verebilirlik ilkeleriyle işletilmesini talep ediyoruz"

BİHAHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER