kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
20 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2511.2
 • BIST
  10732.4
 • BTC
  67082.3$
olay köşe yazısı üstü

Yerelden haberi olmayanın genelden haberi olmaz  

07 Haziran 2017, Çarşamba 10:05

                    Yıllar önce bir yerel radyo programında konuk edilen diyanet görevlisine program yapımcısı – eeeeeee…!  Efendim. yarın kurban bayramı. Yarın sabahleyin erkenden   meğikleriiiiii…! Pııııııığğ ….! edip  kesecek miyiz ….?  Diyerek din görevlisi konuğuna  kurban bayramıyla ilgili   Sorusunu  yönelten, bir yerel radyo  program yapımcısının soru sorma şekli  aklıma geldi .

             Bende bunun üzerine vekilimiz M. Ali Cevheri’yi  arayarak yerel basın çalışanlarının , çalışma şartlarının oldukça ağır olduğundan söz ettim . yapılan telefon görüşmesinde  basın sigorta primlerinin yüksek bedelde olduğunu , bazı basın kuruluşları birinci  derecedeki kendi aile yakınlarını çalışır gösterdiklerini , asıl sahada ise can güvenliği olmadan sigortasız çalışan yerel basın çalışanlarının  silik ve sönük korsan olarak çalışmak zorunda olduklarını söyledim.         

            Bu uygulama neticesinde kalıcı uzun süreli basın mensuplarının olmadığı görülmekte . Buda  kalifiye basın  elemanların yokluğuna yol açmakta . Oysaki ulusal basın asıl gücünü yerel basından almaktadır. Ayrıca  seviyeli, eğitici, bilgilendirici, düşündürücü,  haberlerin yokluğuna, asparagas, Kes yapıştır, kolay, ucuz haberciliğe yol açmakta. Toplumun yanlış bilgilenmesi de söz konusu. 

            Yerel basına ciddiyet için, teşvik kapsamında olan taşeron işçilerin sigorta prim bedellerinin ödenmesinde gösterilen kolaylık gibi, söz konusu  gerçek sahada çalışmakta olan yerel basın temsilcilerini de, bu kapsama alınmalarının  yerinde bir kara olacağını zan etmekteyim. Böylece, gerçek sahada  çalışan yerel basın mensuplarının kalıcılığı sağlanır. Vede, korsan çalışma pozisyonundan kurtarılmış olunacak. Günü bir muhabirlik  kaçak çalışma şeklide son bulmuş olur . Şuan  kamuya en bedelsiz hizmet eden kuruluşların arasında, yerel basın yer almaktadır.  Verilecek bu destek sayesinde, toplumun yalan ,yanlış ,kirli, haber alma akışı da durmuş olacak.   Daha da   önemlisi, yarım kilo etle  reklam alma, bir dürüm ciğere haber yazmada  son bulur.   Sarı basın kartı da taşırlar . Aynı zamanda bu emsalde olan resmi kurumlarda basın temsilciliği yapan basın mensuplarına da sarı basın kartı taşıma hakkı verilmesi de yerinde bir karar olsa gerek.

           Konu üzerine vekilimiz M. Ali Cevheri, “Yerinde güzel bir düşünce. Yalnız basın cemiyetleri ortak görüş kararını bize ulaştırsınlar, biz gereğini yapmaya hazırız” dedi.    Bizlerde üyesi olduğumuz yerel basın temsilcisi   Tahir GÜLEBAK, Kamil GÜLER, Veysel POLAT, Kemal KAPAKLI, Celal ÇİFTÇİ  başkanlarımızın medya camiası adına alacakları ortak görüş kararlarını sabırsızlıkla bekliyoruz. 

   Başta Dedik ya :

                              Yerelden haberi olmayanıngenelden haberi olmaz