kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
20 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  35.02
 • ALTIN
  2512.4
 • BIST
  10739.57
 • BTC
  67510.4$
olay köşe yazısı üstü

Vilayetten beslenip Belediyede yumurtlayan koro

30 Mayıs 2016, Pazartesi 16:25

Valilik üstü dokunulmazlık imtiyazında program faaliyetlerinde bulunan Devlet Türk Halk Müziği Korosu, kuruluşundan bu güne kadar, birçok mülkiye amirin isteğinde anlamlı gün ve gecelerde sahnelere indirilmiş değiller. Valilere sundukları en büyük mazeretleri, Bakanlıktan izin alın” bahanesi olmuştur. Halk Müziğinin sahibi halk sanatçılarına da nota dili konuş yoksa nota yersin teşbihindeler. Bu itici tutumuna karşılık bir kısım vali ve halk koronun faaliyetlerine katılmamaları, koroya göre hiç de dert değil. Cana minnet tavrını akıllara getirmedeler. Orantıda ise, ŞURKAV da Sayın Halil Balıkçı tek başına bir koro etmekte.

Vilayetin mülkiyetinde olan binadan beslenen Koronun yılık çalışma programları, Belediye başkanlığı kültür faaliyetlerine uyarlı görününce, halk dilinde Evde beslenip Komşunun kümesinde çift sarılı yumurtlayan tavuk tekerlemesini akıllara gelmekte. Bu Akademik star sanatçılar nota bilmeyenlerin selamına durmaz iken, ne hikmetse nota ile işi olmayan saz ve söz sanatçılarla aynı ekran aynı  sahnelerdeler .   

Asıl mesele vilayet, belediye ayrımcılığı değil.  Söz konusu koronun daha rahat bir idari binaya yerleşmesidir.   İstiklal madalyası hak etmiş, kurtuluş savaşının tarihi izlerini taşıyan bir mekanda, araştırmaya dayalı geziye gelen ziyaretçilere, eğitim amaçlı  öğrencilere, Adli tıp binasından  cenazesini  almaya gelen ölü  sahiplerine, üstatlar müzik  icrasındalar, lütfen sesiz olalım..!  uyarısını kimler nasıl yapacak meselesidir. Bakanlıktan izin isteyen koro başkanlığından yer istesin….!

Çevre sakinleri ile halkı üzen, ağıtlar ve zılgıtların iç içe  olması. Koronun Bulunduğu  yerden çıkarılıp, daha rahat bir mekana taşınmasıdır. Müslüm  Gürses ve Kurtuluş müzesi tam bir Tarihi külliye olmalı.  Sayın valimiz İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Nihat Çiftçi, İl Kültür Müdürlüğü Bu saraylı müzisyenlere saray gibi bir yer tahsisi etmeliler. Derleme, Araştırma, Halk konserleri, halk sanatçılarına eğitim vererek, halka açılmalı. Halk dili çift sarılı yumurta tekerlemesi benzetiminden , koroya bin çeken sayın Halil Balıkçı gerisinden çıkmalı. Müzik şehri bölge korosu olmalı.    

Başta  dedik ya….!

 

VİLAYETTE  BESLENİP BELEDİYEDE  YUMURTLAYAN  KORO…