kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
20 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2511.2
 • BIST
  10732.4
 • BTC
  67082.3$
olay köşe yazısı üstü

Toprak Koruma Kurulu Öztürkmen'den umutlu

23 Şubat 2015, Pazartesi 15:04

Güneş, toprak, su, doğa, eşittir Şanlıurfa. Tamam Tamam da !Nerede TOPRAK KORUMA…? Muhatap yok ortada. Kim kimden sora ….? Ne olacak Güneş, Toprak, Su, Doğa Eşittir Şanlıurfa …!  Ziraatçı TAR- GEL değil, YAT- GEL olursa, Toprak Koruma Kurulu Nasıl kurula? İlimizde birkaç yıl öncesine kadar var olan ve yaklaşık On Altı kuruluştan oluşan 5403 sayılı yasa kapsamında kurumsal hizmette bulunan o dönemin TOPRAK KORUMA KURULU hangi gerekçelerle feshedilme gereğine bakılmakla ancak çözüm buluna
          DAĞ ETEĞİ VURGUNU için mi,? HAZİNE ETEĞİ VURGUNU İçin mi,? yoksa TARIMSAL ALANI , İMARA AÇMA VURGUNU İÇİN Mİ ,? MERA ALANLARINI, İÇ ETME VURGUNU İÇİN Mİ ? YOKSA  hiç biri mi diye kötü niyetli, bit yeniği aramadan bakılmalı. Sorunlar ve çözümler bir arada, bir masada konuşulmalı.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “ TARIM ARAZİLERİNİ DOĞAL SİT  ALANI KAPSAMINA ALMA “ yasası çıkarınca, Toprak Koruma Kurulunun ehemmiyet ve önemini daha da öne çıkardı. 
           Önder Çiftçi, Ziraat Odası Başkanlığı , Ziraat Mühendisleri Başkanlığı, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Sulama Birlikleri, Gap İdaresi . GAP TEAM ,TKDK, TMO, TBB, gibi bir çok kuruluşların, bu oluşuma kayıtsız kalmaları geçmiş dönemlerde yeşil arpayla, yeşil buğdayı, birbirinden ayıramayan bazı ziraat mühendislerinin geri dönüş korkusunu bizlere salmada. 
     Harran  Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı uluslararası danışmanı Sayın: Prof. Dr. Ahmet Ruhi MERMUT : 1974 Yılında, GAP Bölgesi  Toprakları üzerinde  yaptığı çalışmalar ve diğer ulusal ve uluslar arası çalışmalarıyla, ”DÜNYA'DA TOPRAĞIN NOBEL ÖDÜLÜNÜ (Amerika Toprak İlmi Cemiyeti Uluslararası Toprak Bilimi Ödülü) ALMAYA HAK KAZANAN İLK VE TEK TÜRK BİLİM  ADAMI, 2005 TÜBİTAK BİLİM ÖDÜLÜ SAHİBİ.  2010 yılında MÜSİAD’ın isteği üzerine 5 yıllık bir çalışma sonucunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunulan “TÜRKİYE’NİN TARIMSAL GÜCÜ ve GELECEĞİ” adlı raporun editörü ve ayrıca 31 Ülkenin yaptığı oylamayla, 23 Ülkenin Oyunu alarak, şuan, AVRUPA  TOPRAK İLMİ KONFEDERASYONLARI BAŞKANI SEÇİLMİŞTİR. Sayın: Dr. MURAT ÇAKMAKLI Harran  Ovası Toprakları Genetiği üzerinde, Dünya'da 2. Türkiye'de ilk olan ve 6,5 yıl  süreyle yaptığı çalışmaları neticesinde ova topraklarındaki olumsuz etkenlerin giderilmesiyle Harran Ovası Topraklarında çoraklaşma olmayacağını bu toprakların kireç oranı ve kalsiyum (Ca) içeriğinin fazla oluşu ve içerdiği  kil minarelleri çeşidi sebebiyle kendini yenileyerek, çoraklaşmayacağının bilimsel ispatını yapmıştır.
            Ziraat alanında , Şanlıurfa  ve GAP Bölgesinin  Potansiyeli ile Yeni, büyük ve güçlü, Türkiye'nin ,Almanya bütçesi kadar, milli gelir sağlayacak durumda olduğunu söylemekte. Bu ehemmiyetli düşünceler  karşısında, günümüzün zirai kuruluşları, Toprak Koruma Kurulu ile  Sayın: Ahmet Ruhi VERMUT ve  Sayın: Dr. Murat ÇAKMAKLI'NIN neresinde kalmaktalar.? Güneş, Toprak ,Su ,Doğa Eşittir Şanlıurfa  hizmet amacına ulaşamaz. bu tekerlemeyi konuşmakla.
           Toprak ,Su, ve Güneşin İmalatı olmaz. Toprak Koruma Kurulu olmazsa olmaz.  Toprak Bölümü Mezunu Ziraat Mühendisleri Başkanı Sayın: Ali Rıza ÖZ TÜRKMEN  olmazsa, Toprak Koruma Kurulu Kurulamaz .   

BAŞTA Dedik ya……!    

 

           TOPRAK KORUMA KURULU           
                                                ÖZ TÜRKMEN'DEN UMUTLU