Şanlıurfa
19 Nisan, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.58
 • EURO
  34.82
 • ALTIN
  2507.4
 • BIST
  9693.46
 • BTC
  64632.32$

"SAHİPSİZ" DEĞIL , SAHİP ÇIKILAN MEMLEKET  

29 Eylül 2022, Perşembe 18:30
"SAHİPSİZ" DEĞIL , SAHİP ÇIKILAN MEMLEKET  

Son günlerde bakıyorum da Urfa'yı çok düşünüyormuş gibi çok seviniyormuş gibi görünüp sadece laf kalabalığı yapan sosyal medya parazitleri var.

Onlar sadece eleştirirler ve  olumlu hiçbir şey yazmazlar .

Neymiş efendim , sahipsiz memleket ,bu memleketin sahibi yok.

 Bu söyleyişi de bir hayli yaygınlaştırmışlar .

çarşıya pazara gidiyorsunuz bir bakıyorsunuz ki bu  milletin ağzında 

"sehepsız  melmeket." 

Bir defa böyle bir ifade külliyen yalan ,hiç de sahipsiz değil, kimse karamsar olmasın lütfen.

 Bundan birkaç gün önce (bu yazı yayınlandığında belki de hafta olacaktır) Balıkesir'den bir arkadaşımı ağırladım. Onun en çok merak ettiği Göbeklitepe'ye gittik ve sonrasında da malumunuz Balıklıgöl, tarihi çarşılar ,hanlar vesaire.

 Tabii ,  Göbeklitepe'den çıktığımızda yemek vakti gelmişti .  açılışında birkaç kez haber yaptığımız,  Haliliye Belediyesine ait ibrahim Tatlıses Kültür Merkezindeki Gastronomi Merkezinde yemek yemek için randevu alarak gittik.  Ne yalan söyleyeyim . Ben de ilk defa gördüm. Abartısız söylüyorum çeşit bakımından 100'e yakın yemek menüsü.

 Bugüne kadar kaç kez bana söylendi  "Sizin Urfa'da kebap dışında , et dışında yemek yok mu ?"  diye . Çünkü gelen yerli ve yabancı turistler yemek olarak kebaptan başka  alternatifle karşılaşmıyorlar ve hatta çoğu kez de söylüyorlar bu kebaplar zaten Adana Antep Diyarbakır .. her yerde var,  sizin  kendinize ait  yemek kültürünüz bu mu ?

Lütfen okuyucularım yanlış anlamasın , burada belediyeyi Belediye Başkanını övme maksadı taşımıyorum. Bir Urfalı olarak Urfa'ya katkıda bulunan Haliliye Belediye Başkanının   , ileride Urfalıların çok daha iyi anlayacağı bir hizmetinden bahsediyorum.  İbrahim Tatlıses Kültür Merkezi öyle bir yere yapılmış ki hemen yanı başında  masmavi ve sessiz akan , Fırat'a ait kanal  suyu.    Karsısında  şu an inşaatı  devam eden  Şehir Hastanesi . Adeta şehrin en işlek noktalarından biri haline gelecek olan yerde  inşa edilmiş: Gastronomi Merkezi. 

Ulaşım konusunda da oldukça rahat ve kolay bir yer. 

Urfa'nın unutulmaya yüz tutmuş yemeklerinden tutun da  günümüzde yeni nesilin en çok yediği yemeklere kadar,  turistlerin tercih ettiği lezzetlere kadar hepsini bulmak mümkün .

Emin olun böyle bir yemek repertuarı hiçbir işletmede olamaz.

 Meseleyi yemek olarak değil Urfa'nın kültürü olarak düşünmek lazım.

2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle ve 2023'ün de yine Turizm kenti ilan edilmesi ile Urfa'nın yerli ve yabancı turist ağırlamada bir hayli yükselişe geçeceği göz önünde bulundurularak acaba Halliye Belediyesi GAP turu düzenleyen acentelerle Gastronomi Merkezinde yemek molası gibi bir anlaşma yapar mı yapmaz mı bilmiyorum ama ben kendi adıma söyleyeyim :  misafirlerimi gastronomi merkezine 

göğsümü gere gere götürüp Urfa'nın tarih ve  inanç turizminin yanı sıra gastronomide de cazibe merkezi olacağını  şimdiden görürken elbette gurur duymamak mümkün  değil. 

Kendi memleketine "sahipsiz " diyenler, Urfa'nın kültürüne ve değerlerine sahip çıkanları görmüyor mu ? 

Sizce bu projeyi gerçekleştiren Mehmet Canpolat Urfalılardan bir teşekkürü hak etmiyor mu ?

"SAHİPSİZ " DEĞİL, SAHİP ÇIKILAN MEMLEKET

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum