kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
20 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2511.2
 • BIST
  10732.4
 • BTC
  67082.3$
olay köşe yazısı üstü

MUSTAFA KEMAL’İN ORDUSU’NDA BİR ALMAN SUBAYI

01 Eylül 2022, Perşembe 11:41

Anılar, günlükler ve mektuplar olmasaydı tarih yazıcılarının işi daha zordu. Bu üç yazı türü bazen kardeşlik bağlılığıyla gizli belgeleri, skandalları açığa çıkarır. Bazen de ayrı ayrı sularda yüzerek ikili ve çoklu tartışmaların fitilini ateşler.

Ne yazık ki, bizim devlet adamlarında böyle alışkanlık yoktu, elin oğlu ise gördüğü her şeyi yazar, not eder.

Ulusal Kurtuluş Savaşımızda genellikle cephe gerisinde olan ancak her zaman sıcak çatışamaya girme hayali kuran Alman subay Hans Tröbst böyle biri.

Alman yüzbaşının anılarını yayına hazırlayan Kırmızı Kedi Yayınevi oldu. Ulusal Kurtuluş Savaşına içinden bakan bir yabancının gözlemlerinin önemli olduğunu belirtmem lazım.

Birinci Dünya Savaşı’nda Almanya yenilince, Yüzbaşı Hans kendisine başka savaş alanı arar, aslında maceracı bir kişiliği vardır.

O’na göre Türkler umutsuzca bir savaşa girmişti, Emperyalist güçler karşısında başarı şansları yoktu. Ama çok geçmeden Avrupa basınının etkisiyle oluşan bu düşüncelerden sıyrılacaktı. Önce bin bir zorluğu aşarak İstanbul’a vardı.

İZLENİMLERİ DAHA ÇOK İÇ ANADOLU’DAN

Burada savaştan sonra İstanbul’da kalan bir Alman subay aracıyla Kemalistlere ulaştı. Uzun bir istihbarat kurcalamasından sonra Alman Yüzbaşıyı İnebolu’ya çıkardılar. Sonra Ankara’ya ulaşması kolay oldu. Ankara Hükümeti Hans Tröst’i, Konya, Eskişehir ve Kütahya bölgesindeki demiryolu hatlarının denetim ve yönetimi için görevlendirildi. Cepheye gitmek isteyen Yüzbaşıya şöyle deniyordu; “ Bu bizim savaşımız. Sen; cephe gerisinde bize daha faydalı olabilirsin”. Öyle de oldu; Alman disipliniyle istasyon ve tren hatlarının onarım ve bakımını üstlendi. Savaş boyunca tren hatlarının işlemesine katkıları vardı.

Alman Yüzbaşı Anadolu topraklarının bereketine hayranlığını her zaman belirtirken, her köyde yediğini, içtiğini de yazmış. Onun gözünden bakınca, cephe gerisinde öyle Rusya ve Almanya’daki gibi yiyecek sıkıntısı olmadığı anlaşılıyor. Sosyal hayata ise dikkatini çeken noktayı şöyle aktarıyor; “İnsan Türkiye’de dini sorulmadan yıllarca yaşayabilir; Tanrı’nın evlerine, ister cami, ister kilise, ister sinagog olsun, engelsiz ve rahat girebilir. Kimse bundan rahatsız olmaz”

Hans Tröbst savaş yorgunu halkın gülmeyi unuttuğuna da şöyle yazar; “ Hiçbir Türk’ün öyle gönlünün derininden, o rahatlatan, o içten memnunluk ve belli bir mutluluk hissinin ifadesi olan gülüşle güldüğünü görmediğimden, bu ülkede “gülmek” yani sevinç nedir bilmediklerine inanacağım geliyor.”

Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın tek Alman’ı olan Hans Tröbst’in altını çizdiği çok notu var da sonuncusu şöyle; “ Bütün iyi niyetlilerden birlik cephesi kurmak, milli temizlik ve gerçek bir orduyu oluşturmak, Kemal Paşa’nın izlediği ilkeler bunlardı, bunlar her bir halk için ulusal yeniden doğuşun temelleridir.”

Alman Yüzbaşı Hans Tröbst savaştan sonra ülkesine döndü, Hitler’e hayranlık duydu, ancak bundan çabuk vazgeçti. Yine ülkesini terk ederek Çin’e gitti. Ve orada öldü…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum