kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.92
 • ALTIN
  2408.1
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66778.09$

İmparator

28 Ocak 2024, Pazar 17:02
İmparator

Birçok sanatçı yaşadığı dönemin sadece belirli bir kısmına hükmetmiş ve bir süreden sonra şöhreti mum alevi gibi sönmüştür. Bazı sanatçılar da vardır ki bu husustan müstesnadır. Onların ateşi hiçbir zaman sönmez. Bu zümrenin başında da şüphesiz İmparator İbrahim Tatlıses ağabey gelmektedir. Urfa’nın yoksul bir semtinde, yoksul bir aileden dünyaya gelip dünya starlığına yükselmesinde en çok etkili olan durum şüphesiz azmi ve vefası olmuştur. Urfa’sını hiçbir zaman unutmamış. Her fırsatta ziyarete gelmiş ve Urfa’yı dilinden düşürmemiştir. Gariban babası olduğu gibi hemşerilerine de babalık yapmıştır. Ustalarına olan saygısını ve vefasını hiçbir zaman kaybetmeyen imparator, her fırsatta Urfa mahalli müziğinde kendisine ustalık yapan isimlerden bahsetmiş ve onların, kendisinin ustaları olduğunu dile getirmiştir. Bu isimlerin başında; Seyfettin Sucu, Kazancı Bedih, Topal Halef ve daha niceleri gelmektedir. Ustalarından ve dostlarından hayatta olanları İbo Show’a davet etmiş ve sıra gecesini tüm dünyaya tanıtmıştır. Urfa’nın tanıtımında, kültürel ve gastronomi olarak tüm dünyaya lanse edilmesinde çok büyük emekleri olmuştur.

Sahnelerde olsun ya da olmasın, albüm yapsın ya da yapmasın o, her daim müzik piyasasına yön veren isimdir. İbrahim Tatlıses öyle bir sanatçıdır ki, düzenlediği program olan İbo Show yaklaşık 30 yıl ekranlarda kalmıştır. Üstelik yayınlandığı her hafta reyting sıralamasının en başında olmuştur. İbrahim Tatlıses öyle bir sanatçıdır ki, İbo Show’da giydiği takım elbise kombini o haftanın modası olmuştur. O sadece bir sanatçı değil aynı zamanda bir sanatçı fabrikasıdır. Nice isimleri İbo Show’a çağırarak sanatçı niteliği kazandırmıştır.

Her insan hata yapmaya meyillidir. Herkes hata yapabildiği gibi imparator da birkaç hata yapmış olabilir. Lakin bu durumlar onun sanatçılığına ve kişiliğine asla tesir edemez. Ne yazık ki İbrahim Tatlıses’in filmleri ve albümleri ile büyüyenler, şimdi İbrahim Tatlıses’i eleştirmektedir. İmparator’un bir filmini izledikten sonra 1 ay etkisinden çıkamayanların şimdi İmparator’u eleştirmesi ne kadar da nankörcedir. İmparator’un müzikleri ile coşanların, onun sesiyle efkârlananların şimdi onu eleştirmesi nankörlükten başka bir şey değildir. İbrahim Tatlıses bu ülkedeki herkesin çocukluğu veyahut gençliğidir. Şuan eskisi kadar sahnelerde yer alamasa bile seslendirdiği müzikler hâlâ diğer sanatçılardan daha çok dinlenmekte ve sevilmektedir. Herkesin bunu kabul etmesi gerekiyor ki İbrahim Tatlıses Türkiye’nin en büyük sanatçısı ve imparatorudur. Geçmişte yapmış olduğu filmler hala izlenmekte, müzikleri ise hala dillerdedir. Öyle ki Urfa’da 1970-1980 yılları arasındaki mahalli bantları bile hâlâ dinlenmekte ve her dinlenişte hâlâ insanı mest etmektedir.

İbrahim Tatlıses her daim Urfalıların gözdesi, Türkiye’nin İmparatoru, dünyanın ise virtüözdür.

İmparator’a sağlık, afiyet ve sıhhat dilerim.

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum