kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
20 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2511.2
 • BIST
  10732.4
 • BTC
  67082.3$
olay köşe yazısı üstü

HALİLİYE İSMİ HALİYLE GÖBEKLİTEPE İLÇESİ OLSUN

30 Kasım 2014, Pazar 17:55

İlimiz   Büyükşehir statüsüne alınınca , Haliyle  ilçe sayımız on üç oldu.  On üç Oldu ama  Haliyle  hiç mi hiç olmayan,   ilçelerden  birine  Haliliye ismi  haliyle bir türlü olmadı, olmadı gitti.  İlçe sınır hatları ,isim tespit yanlışlığı, bu hamur daha çok su çeker anlamında.  Bu sınır ve ilçe isim tespitler neye göre yapıldı…? halka göre mi …? şahsa göre mi… ? siyasete  göre mi…? menfa at’a  göre mi… ?  şehir ve ilçenin coğrafi yapısına , ekonomik, kültür sanat biçimine göre mi …?  Aşirete, Şeriata ,Maneviyata , Anayasaya  göre mi…? Hangi anlam ve mana itibariyle Haliliye ilçesi ismi verildi.  Bilim adamlarının , kanaat önderlerinin , büyük düşünürlerin, uzun uzun, fikir realitesi  sonrası,   akil  insanlarca  alınan  tefekkür neticesinde mi…? Haliliye İlçesi ismi kondu…?

          Şimdi desek bu işi Sabahattin  CEVHERİ, Zülfikar İZOL ,İsmail DEMİRKOL,Faruk BAYRAK , Vali Nuri OKTAN, Yusuf YAVAŞCAN,Necmettin CEVHERİ,Sizler mi yaptınız..?  Cevap – Yok canım bizden sonra oldu . Ziraat Odası Başkanı Ahmet EYÜPOGLU,ŞUTSO Başkanı Sabri ERTEKİN,  Ticaret Borsası Başkanı Mehmet KAYA ,Organize  Sanayi Odası Başkanı Mustafa ASLAN, Baro Başkanı Ali Fuat BUCAK, Sizler mi yaptınız …? Desek.  Cevap – Bizim  hiç mi hiç haberimiz yok. İşimize bakmaktan,çalışmaktan başımızı kaşıyamıyoruz.. Ciğerci Siyaset REŞE ,Dondurmacı ZEKİ, Şerbetçi SALİH, İneci AZİZ , Çamlık BEKİR, BOŞ GEZEN ŞIHE ya sizler desek.  Cevap – Biz ekmeğimizi kazanma derdine düşmüşüz. İl,İlçeden ne işimiz var. Cevabı gelir herhalde . Bunları anladık ya siz   Eski Vali Yeni Büyük şehir Belediye Başkanı Sayın Celalettin  GÜVENÇ , Bir zamanlar GÜVENC’İN Güvencesinde  olan Uğur BÜYÜKHATİPOĞLU, Opr. Dr.Şanlıurfa Büyük şehir Eski Belediye Başkanı Sayın HACI AHMET EŞREF FAKIBABA,Sayın Şanlıurfa Büyükşehir MİLLETVEKİLLERİ, SULAMA BİRLİKLERİ Sizler mi  yaptınız desek..   - Bu ortamda sorulacak şey mi..? bizler neler düşünüyoruz.siz neler. Cevabı gelse ne denir….?

                         Denilecek şu…!   Avrupa Birliği  Dünya Kültür Tanıtım Kapsamında Dünyanın İlk Tapınağı olan GÖBEKLİTEPE ‘ Yİ Seçmesi,Dünya tarihçilerinin Gözünün üstünde olduğu, Türk Hava Yoları Tanıtım  Projesi Kapsamına ,GÖBEKLİTEPE’Yİ  Alması, Dünya Turizmi Cazibe Merkezi  Konumunda olan, Dünya  Tarihinin Yeniden araştırılmasına ışık tutan, 12.000 yılık  yeryüzünün en eski  tarihi kalıntı belgesi olan,  bütün dünya ülkelerinin layıkıyla kullandığı,bizlerin layıkıyla kullanamadığı bu  Kalıcı Şaheserin isminin ,GÖBEKLİTEPE İlçesi isminin verilmeyiş  sebebi, hangi akla göredir…?  Haliliye İsmindeki incelik neye göre baz alınmış ..? Halil adında bir  halk kahramanı , bir isim bir cisim, bir nesne bir kimse yok. Uzaktan yakından İBRAHİM PEYGAMBERE ZORAKİ ÇAĞRIŞIM YAPILACAKSA BALIKLIGÖL URFA KALESİ SINIR  TUTUTULUP HALİLİYE İLÇESİ KAPSAMINA ALINAYDI  EMMENAAAA….! ELLEEE RAAAASSS …ELLLEEEE… ENNN…!

     Bu işi kim çözer …? Haliliye ilçe Belediye Başkanı sayın Fevzi DEMİRKOL  NOOOO….!  NOOO….! NOOO….!   EYBİYE İLÇE BELEDİYE BAŞKANI SAYIN MEHMET EKİNCİ.   NAAA…! NAAAA…! LEEE….! LLLLEEEEE….!

                       O zaman,bu iş burada bitter. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK, Başbakan sayın Ahmet DAVUTOĞLU, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip ERDOĞAN,  Şanlıurfa MİLLETVEKİLERİ,  Şanlıurfa Valisi Sayın İzzettin KÜÇÜK,Büyük şehir Belediye Başkanı Sayın Celalettin GÜVENÇ, Eyubiye İlçe Başkanı Sayın Mehmet ekinci, Haliliye İlçe Belediye Başkanı Sayın Fevzi  DEMİRKOL ,Bir çimdikte ( Gıdım) STK’lar Bu işin ÇÖZÜM İHALESİ sizde kalmıştır.  TEMİNATINIZI YAKMAYIN….!

Başta    Dedik ya!  HALİLİYE İSMİ HALİYLE GÖBEKLİTEPE İLÇESİ OLSUN….!