kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
20 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2511.2
 • BIST
  10732.4
 • BTC
  67082.3$
olay köşe yazısı üstü

Encümenler iptal muhtarlıklar iptal edilsin

07 Ağustos 2017, Pazartesi 09:15

 

 Valimiz  sayın AKBULUT  Döneminde. yaptığımız bir radyo söyleşi programında, sayın  valim : sizin deneyiminiz ,tahsiliniz ,kariyeriniz, belli.  Encümenlerinde tahsili, tecrübeleri ,belli .Nasıl olurda,  fikir birliğine giderek, memleket mesellerini çözüme kavuşturuyorsunuz..? AKBULUT -  Allah mı söyletti seni dercesine , şöyle dedi. Bir gün  çok ciddi bir konuda  sindire sindire konuşuyorum. Sözümün arasında, iyi vurgu yapmak için  durakladım.  onlar hemen oylamaya geçtiler. Hemen den müdahale ettim , sözümün bitmediğini söyleyerek , konuşmamı sürdürdüm.

 

Konuşmam uzayınca, bu defa, kendi aralarında, kumaş kalite konturolu , tespih kalite konturolu yapılmaya başlandı. Diyerek, o zamanın ,  İl Özel İdare Encümenlerin,bu Özelliklerinden söz etti. O dönemin, İl Özel İdaresi Müdür Yardımcısı UĞUR YAŞAR .Kalp krizi geçirir, oksijen çadırında kendine gelip. Bilinci açılınca, ilk mırıldanması - Encümen toplandı mı  ….?  Sorması olmuştu. İşte iki encümenlik bilinci.

 

Başkan  İbrahim Halil ÇELİK Döneminde , Belediye Encümen Üyelerinin, Haşimiye Meydanındaki, ÖZ DİKER KUYUMCULAR ÇARŞISI için verdikleri karara  dere tepe, düz gitmemek elde mi …..? 

Ahmet BAHÇİVAN dönemi encümen üyeleri , Çulcu oğlundan Dondurma, Gökçin’ den baklava  gelmezse, oylamaya geçmiyoruz. Esprisiyle, Dondurma, Baklava, arasında alınan memleketin  Abide Kavşağına kondurulan 22 katlı Nevali. Yemeyen ,yedirmeyen  ,sloganıyla  gelen,  Sayın Hacı Ahmet Eşref FAKIBABA Dönem Encümenlerinin, MAHMUTOĞLU KULESİ  Önüne diktiği,  yakıt kulesi istasyonu.  AVM  için, eski otogarın içinde bulunan, ÇATALTAŞ Camii yeri ,satıldıysa yerine yenisi niye yapılmadı? 

 

Yasal olarak, yola, kamu hizmetine kullanılmayan camii. Nasıl,  ne şekil ,ne biçimde, iç edildi…?   Hukuken,  manen , bu  şekilde yıkımda yeri olmayan, bu encümen kararına karşı çıkan, basın toplantısı düzenleyen ,Sayın Abdülkadir İKBAL,  Encümenlerin ,İkbal’de, İstikballerinin olmadığını kanıtlamıştır.

 

 Şimdi sırasıyla soralım. Öz diker Kuyumcular Çarşısı, Ahmet BAHÇİVAN İş Hanı, Abide kavşağı Nevali oteli , Mahmut oğlu Kulesi önü ,yakıt istasyonunun , kaçta kaçı .yeşil alandır.

Kara köprü Raylı sistem için ,ayrılan güzergah, nasıl şahıs mülkiyetine, encümen kararıyla dönüştürülerek, imara açıldı.  İpek yoluna bağlı, servis yolunu  silip, Köran oteli güzergahına , encümen kararıyla  imar verip ,yolu yolsuz etmediler mi ….? Belediye Spor, Encümen kararıyla kapatılıp,hükmen mağlup edilmedi mi …?  Aile çay Bahçeleri  encümen kararıyla  yer işgalciliği, türetilmedi mi..? Bu kararları, saf niyetle ,Allah için ,memleket için,bedelsiz, menfaat’siz , şahsi çıkarsız devlet millet için encümenler yasallaştırdı, düşüncesine, kaç karga inanır, kaç  karga güler.

 

Toparlayacak  olursak,bugüne kadar verdikleri yanlış karardan, adliyelik olmayan, parmak sayısı kadar, kaç encümen üyesi var. yanlış kararlar alan, bir meclise, ne derece  güvenilir…?

 İçinde şehirci , çevreci , ekonomist ,sağlıkçı, mimar, kültür sanat adamı, tarih bilimcisi, hukukçu ,iktisatçısı olmayan bir meclis kararlarına uymak , körü körüne itaat ‘tan farkı ne..?

İlla meclis ihtiyaçsa, Haftanın her Perşembe günü toplanan ,Vilayet İl İdare Kurulu gibi, aynı kadro, haftanın muayyen bir gününde toplanıp ,Encümenlik görevini  yürütsünler . görün nasıl  yerinde sağlıklı kararlar çıkacaktır.                

 

Bu emsalde,  Muhtarlıklar ise,  işlevi bakımından ,kamu hizmetleri kapsamında yetersiz  kalmadalar. Mahalli problemler artık, merkezi idarelerce yürütülmekte. geriye kalan, Muhtarların nikah kıyma, ölüm işlemleri.  Diyanet görevlisi imam ve müezzinler, zaten  bu işi yapmadalar.

Diyanet işlerine verilecek bir yetkiyle,   MUHTARLARDAN MÜHÜR, ENCÜMENLERDEN FİKİR ,DEVLETİN ÜSTÜNDEN İSE KAMBUR KALKACAK.

 Yıllar önce vali: Yemekli toplantı olmasa muhtarları toplayamıyorum dememiş miydi …?  

Başta dedik ya …!

       MUHTARLIKLAR İPTAL, ENCÜMENLER MEN EDİLSİN…..!