kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
20 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  35.03
 • ALTIN
  2506.7
 • BIST
  10763.14
 • BTC
  66818.83$
olay köşe yazısı üstü

BELLİİH! AZARBAYANCAN MİLLETVEKİLLİ GANİRE PAŞAYEV

13 Ocak 2016, Çarşamba 12:39

 

              Azerbaycan Bağımsız Milletvekili GANİRE PAŞAYEV kitap fuarı açılışına katılmak için Kahraman Maraş.’a gelir. Fuar Programı öncesi, kadim dostları olan, Valimiz Sayın İzzettin KÜÇÜK ile Yeni Reha gazetesi sahibi Sayın Mustafa Sami AYHAN için, özel olarak bir günlük ziyaretlerinde bulunur.  Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat ÇİFÇİ ‘Yİ gece saat 10’30’ da Başkanlık makamda ziyaret eder.  Gecenin geç saatinde Kahraman Maraş’ a doğru hareket eder.

    Ganire PAŞAYEV  – Şanlıurfa Büyükşehir Belediye  Başkanıyla yaptığı görüşmede , Başkan  nasıl edelim guruplar halinde turistleri Urfa ‘ya taşıyalım..? Mesela sizin ilin tarihi yerleri çok . Bir kültür sanat sokağı kuralım, adına Azarbaycan Kültür Sanat Sokağı diyelim. İsterseniz Dört . Beş Televizyon program yapımcılarını gönderelim. gelip burada birkaç gün kalıp, Şanlıurfa yı tanıtıcı, belgesel programlar çekip, bizim ora da yayınlasınlar. Fuarlar tertiple yelim, Bizim orda bir yere URFA İSMİNİ verelim.  Sizde çok kadim yerler var,  bunları UNSF ‘e taşıyalım…?  Ne yaparsak bu gibi tarihi değerleri UNSF ‘e  taşıyabiliriz.. ? Sizin bura , Peygamberler şehri manevi bir havası var. Bunu dünyaya tanıtalım. ben buraya her gelişimde bu Manevi  havayı yaşıyorum. N’olur,  bu tarihi yerlerinizin kıymetini bilin.  Sakın imar izni olmasın .  Sizin için Bize ne düşüyorsa söyleyin. biz yapmaya hazırız. Urfa Eski Tugay Komutanı ,bizim Ataşemiz olur. onunla tanışıyoruz  oldukça  başarılı biri. Bizim şivemizle sizin şiveniz aynı.  Ganire PAŞAYEV  Bunları konuşurken, Urfa hakkında her şeyi bilen biri olarak  Nihat Başkan’a Adeta, Ben EDDESA ,Ben RUHA, Ben  URFAYIM   Diyordu.  Urfa’nın  tanıtım safına geçip bir Urfa Milletvekilli gibi, Urfa  adına duygu dolu temennilerde bulunurken ,birden bire, ‘Azarbaycan’nın tanıtım safına geçerek,  Azarbaycan adına  duygu ve düşüncelerini  anlatınca,  sanki  Azarbaycanlılar Urfa ya , Urfalılar Azarbaycan ‘a gidip geliyor gibiydi  .  Dünya  Tarihi bilgisi .Dünya kültürü , Dünya görüşü, Milli ,Manevi inanç yapısı mükemmel, tam ulusal   bir donanımda olduğu aşikar. URFA AĞZIYLA  BELİH….! , BELİH….! , BELİH….! OLSUN PAŞAYEV YE

     Basın yayın mezunu , TIP Okumuş, Dört Kitap Yazmış,Türk İslam cumhuriyeti Dayanışma Yönetim kurulu Üyesi,Bolu,İzmit Karamürsel ,Düzce, Antalya fahri resmi imtiyaz hemşerilik payesi almış , Rus zulmünü yaşamış, Soyca,TAM  BİR HANIM EFENDİ, TAM BİR  HANIM  AĞA..!     Getirmiş olduğu Azerbaycan’ı tanıtıcı motifli bir Plaketi, ,Nazikçe bir zarafetle Başkan Nihat ÇİFTÇİ ‘ye sundu. Başkanlıktan ayrıldıktan sonra, Gezisini Balıklı göl, İbrahim Peygamber çevresinde sürdürdü. Buluntu Hoca hakkında bilgi isteyince, Konu Dergâh Eski Nikâh salonundaki zata geldi, bu muhterem. Erzurum’da yalnız başına camii hücresinde yaşarken, ölmeden önce cami imamına, Al bu parayı ben ölürsem cenaze masrafımın bedeli olarak, sende kalsın, kimseye yük olmadan cenazeme harcarsın diyerek, tembihte bulunur, Ertesi gün bu zat ölür. Cami imamı,- Burada kimsesiz bir fakirin öldüğünü, cenaze masrafı için yardım edilmesini söyleyince, ölen zat yerinden doğrulur. -Mademki burada böyle insanlar var, bende burada ölmüyorum diyerek, kalkıp Urfa’ya gelir burada ölür. Deyince, Onu anında Manevi bir Havva sardı.  Ganire PAŞAYEV’E Dünyanın ilk tapınağı GÖBEKLİ TEPE, Yeryüzünün, ilk KABESİ’Nİ Hz. İbrahim Peygamber örerse, elbette girilir UNİSEF’E.  Dedim.  Vedalaşırken sanki öz vatanından ayrılacak gibi mahzunlaştı. , Urfa Kültürünü, Folklorunu, Sıra Gecesini, Bizde yapın davetinde bulundu. Ayrılanda, üzülmeyin “SİZ AZARBAYCANDA TÜRKİYEYİ, BİZ TÜRKİYEDE AZARBAYCANI YAŞIYORUZ”  Sözüyle, HANIM AĞAYI uğurladık.

Başta Dedik ya …..!

      BELLİH AZARBAYANCAN MİLLETVEKİLİ

                                       GANİRE PAŞAYEV