kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.49
 • EURO
  34.94
 • ALTIN
  2406.5
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66617.5$

Ramazan’a girerken (TV Hocaları)

07 Haziran 2017, Çarşamba 10:06

Son senelerde moda oldu galiba, her kanalda bir hoca efendi programlarında mevlithanlar Gazelhanlar, tef çalanlar, sayha atanlar. Eyvallah bunların hepsine saygım var.

Hakikaten bana söyler misiniz bunar bu kanallara çıkıp neler anlatıyorlar. Sahabe hayatları, filan sahabenin bilmem hangi akrabasının hayat hikâyesi, İslam tarihinden menkıbeler, kahramanlıklar, acıklı olaylar yetmedi papağan konuşmaları, kuzu melemeleri, aslan kükremeleri ve ışık oyunlarıyla Kâbe’nin üstüne inen Yunus şekilli melekler daha neler neler, hepsi de insanı duygulandıran ve nefse hoş gelen olaylar.

Bu âlim ve hocalarımız, ulamalarımız her biri çıktıkları kanallardan bince dolar alıyor. Eee ne anlatıyorlar ülke genelinde milyonlarca gencimiz, gusülden, taharetten, abdestten, namazdan,  oruçtan ve ana baba haklarından bir haber “CİHAD” nedir, nasıl yapılır? 32 farz ve 52 farzı bilen var mı yok? Aile anlatmıyor veya kendisi de biliyor. Okullarımız anlatmıyor. Hocalarımız anlatmıyor. Eee kimse kitapta okumuyor. Peki, bu gençler bunları kimden ve nereden öğrenecek.

Yılın belirli aylarında hocamız eşliğinde veya rehberliğinde yılda birkaç defa “UMRE” ziyaretleri tertiplenmektedir. Bunları tasarlayan gazete ve tv kanalları bunu teşvik etmekte ve muazzam reklamlarla insanları teşvik ediyorlar. Kendilerini haklı göstermek içinde “ne yani millet Paris’e, Haiti’ye ve İspanya’ya gitmektense Umre’ye gitsinler, kötü mü olur” diye sitem ediyorlar.

Bugün İslam coğrafyasında kardeşlerimiz katledilirken, Müslümanların canı malı, namusu ayaklar altında çiğnenirken, inşalar bomba sesleri altında aç ve susuz, çıplak karda ve soğukta yalın ayak çalışırken, harabelerde yaşamaya çalışırken Suriye’de eşleri ve kızları tecavüze uğramasın, namusları payımal olmasın diye hocalardan, müftülerden fetvalar istenirken, çoluk çocuk gaz bombaları altında nefessiz kalıp ölürken, hunharca katledilirken kusura bakma Müslüman sen nefsine hoş geliyor diye bilmem kaçıncı Umre ’ye gidemezsin. Bu Umre paralarıyla un, şeker, yağ, elbise, ayakkabı… alınıp bu mağdur Müslüman kardeşlerimize yardım edilse daha iyi olmaz mı?

Yarın mahşer yerinde hesap günün sahibi bize hesap sorsa “ Ey kullarım, Müslüman kardeşleriniz aç, açıkta, evsiz barksız, kadınların ve kızların zorla ırzına geçilip tecavüz edilirken, her türlü işkenceye maruz kalıp katledilirken siz nerelerdeydiniz?” Vallahi Ya Rabbi biz Hacda, Biz Umredeydik mi diyeceksiniz…

Cenab-ı Allah(C.C.) “Ey Müslümanlar niçin o kardeşlerinizin yanında değildiniz? Neden onlara yardım etmiyordunuz? Neden CİHAD etmiyordunuz? Cihat’ın farz olduğunu bilmiyor musunuz” diye sorarsa ne cevap vereceğiz.

Ya güzel hocalarım siz Allah’a ne cevap vereceksiniz?

Kusura bakmayın çevremizde Müslüman kardeşlerimiz katledilirken zalim İslam düşmanı devletler ve bunların yöneticileri sistemli bir şekilde Müslümanlardan intikam alırken, Müslümanlar kan ağlayıp kara bağlarken bizimde böyle bir şekilde davranmaya hiç hakkımız yoktur sanırım.