kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.92
 • ALTIN
  2408.1
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66778.09$

DİŞ HEDİĞİ

22 Eylül 2017, Cuma 09:03

                                                       

 

    Urfa'da adettir yeni diş çıkaran çocuğa diş hediği yapmak. Yeni diş çıkaran çocuğun anası; kavum, komşu, akraba , eş ve dostlara haber gönderir. Falan gün bizim çocuğa diş hediği yapacağız sizleri de bekliyoruz diye.

    Belirlenen günde misafirler yavaş yavaş gelmeye başlarlar. Herkes geldikten sonra diş hediği yapılacak çocuk büyükçe bir sininin veya tepsinin içine konulur. Çocukla birlikte siniye top, makas, altın, kumaş vs.  çeşitli malzemeler konulur. Çocuğun başına bir yazma veya bir tülbent konularak üstüne bir kaşık hedik dökülür. Sonra örtü kaldırılır. Çocuğun sininin içindeki malzemelerden birini alması beklenir. Çocuk sininin içindeki eşyalardan birisini alınca orada bulunanlardan biri kazandan veya tencereden bir kaşık hedik suyu alıp çocuğun yüzüne sürer. Bunun yapmasının sebebi de çocuğun gözü açık olsun diyedir. Hani Urfa'da bir söz vardır: "Yüzünü hedik suyuyla yahamış."

    Diş hediği sehen sehen gelen misafirlere ikram edilir. Yeme içme faslı bitince gelen misafirler ve akrabalar çocuğa getirmiş oldukları hediyeleri verirler. Çocuğun anası da " Vış kız baco niye zahmet ettiz" diye sanki biraz nazvari sitem eder. Gelenler de " Vış heç eli boş gelinir mi zaten getirdığımız nedir ki adettendir" diye cevap verirler.

    Vakit bir hayli geçtikten sonra herkes hatır alıp evine gider. Ayrıca ev halkından da çocuğun diş çıkardığını ilk gören de çocuğa bir hediye alır. Aslında burada gaye aile, komşu ve akrabalar arasındaki bağları kuvvetlendirmektir. Yoksa amaç hediye değildir. Bunların halen yapılıyor olması ve müthiş bir kültürün yaşatılması her takdire şayandır. Bu ve bunun gibi kültürlerimizin yaşatılması dileğiyle. 

 

                                                                                                                 MEHMET FETHİ GÖKTEPE