Lisanss
dclisans
  • 14.03.2018
Şükrü Çiftçi

Şükrü Çiftçi

Bir Destan: Çanakkale Zaferi 

    Bir destandır Çanakkale Savaşı. 18 Mart 1915 tarihinde Türk Ordusunun göstermiş olduğu başarılı bir savunma ile Düvel- i Muazzama denilen büyük Avrupalı devletlerin hezimete uğradığı, ah-ı efgan ettiği gündür.

    Çanakkale muharebesi, Kürt, Arap, Laz, Çerkez ve Türk bütün milletlerin kol kanat gerip bağımsızlık, istiklal, hürriyet yolunda göstermiş oldukları aşktır, şevktir, heyecandır ve çalışma ruhudur.

     O gün Ötekileştirme yoktu. Tek bir amaç vardı. O amaç ise Batılı devletlerin nefret kokan tavırlarından sömürgelerinden uzak, Emperyalist devletlerin güç zehirlemesinden kurtulmaktı.

    Çanakkale’de Gazi Mustafa Kemal 'Ben size orada taarruzu değil; ölmeyi emrediyorum.' diyerek bağımsızlığın ne denli önemli olduğunu görmekteyiz.

Anadolu halkı iklimin vermiş olduğu sertlikten korkmadığı gibi düşmanın sert mücadelesini karşı sert bir duruş sergilemiştir. Çünkü Anadolu insanı İslamiyet’in vermiş olduğu ruh ile damarlarındaki asıl bağımsızlık mücadelesi İtilaf devletlerini adeta hüsrana ve hezimete uğratmıştır.

Sözü uzatmadan noktayı koymak gerekirse gelin bu ülkeyi ne zorluklarla bizlere emanet eden bu ülke sınırlarının her karış toprağına saygı göstererek, herkesin o günkü ruhla ötekileştirmeyi bırakıp, bucu, şucu kavramlardan uzak insani kavramlar ile birlik çabasına girelim. Atalarımızın bu ülkeyi bıraktıkları yerden daha yükseklere çıkaralım.

Sevgi, saygı, hoşgörünün olduğu, ensesi kalın büyük devletlerin ekmeğine yağ sürülmeyen bir ülke haline gelelim.

Bu bağlamda 18 Mart Çanakkale Zaferini bizlere hediye eden, Bağımsızlık mücadelesinin asıl kahramanlarını aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Yazımı Akif'in dizileri ile sonlandırmak istiyorum...

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! 
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd'i...
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? 
"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın.


MAKALEYE YORUM YAZIN
YILDIZ CELAYİR AKSOY YILDIZ CELAYİR AKSOY 14.03.2018

Emeğine yüreğine sağlık.Kutluyorum seni..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.