lisans koleji sol
lisans koleji
  • 01.04.2021
Şemsettin Kaya

Şemsettin Kaya

T.C.Merkez Bankasındaki operasyonların arkasında kimler var?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınan T.C. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dan sonra operasyonlar hız kesmedi ve bu kez de Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya görevinden alınarak yerine 2007 yılında ABD yatırım bankası Morgan Stanley'de başkan yardımcısı olarak çalışan ve daha sonra 2009 yılında Portekiz Ticaret Bankası'nda direktör olarak çalıştıktan sonra 2011 yılında tekrar Morgan Stanley Menkul Değerler şirketinde Genel Müdür görevine getirilen ve bugüne kadar bu görevi yürüten Mustafa Duman getirildi.!

 

Bu operasyon bana Kasım 2000 ve Şubat 2001'de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye'ye davet edilen (İMF'nin görevlendirmesiyle) ve 22 yıldır sürdürdüğü Dünya Bankası'ndaki görevinden ayrılarak 13 Mart 2001[1] tarihinde Bülent Ecevit Hükümeti'nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenen ve İMF'nin talimatları doğrultusunda Derviş-Fishcer modelini tatbik ederek Türkiye ekonomisini büyük çıkmazlara sokan Siyonist  Kemal Derviş operasyonunu hatırlattı ve bu durum bende bir ürperti oluşturdu.!

 

Sahi her dolar yükseldiğinde "Dış güçler ekonomimize operasyon çekiyor" demiyor muyduk o halde bu atama neyin habercisi?

 

Evet gerçekten ekonomimize küresel operasyon çekildiğini T.C. Merkez Bankasında son değişiklikle Başkanlığa getirilen Şahap Kavcıoğlu ve Stanley Morgan'ın üst düzey yöneticisi olan Mustafa Duman'ın Başkan Yardımcılığı görevine getirilmelerinde bariz olarak görebiliyoruz.!!!

Bu iki ismin yeniden bir araya gelmesi tesadüf değil ve her iki ismi Zeytinoğlu Ailesi’ne ait olan ve 1999 yılında batan ESBANK'tan tanıyoruz. O dönemde TMSF’ye devredilen ESBANK'ın devleti uğrattığı zarar eski para ile 233 Trilyon!

 

Peki 1999 yılında TMSF'ye devredilerek 233 Trilyon zarara uğratıldığında bu Bankanın yani ESBANK'ın o dönemdeki iki üst düzey yetkililerinin geçen hafta içerisinde Merkez Bankası Başkanlığına getirilen Şahap Kavcıoğlu ve Başkan Yardımcısı Mustafa Duman'ın olması tesadüf mü?

Bu atamalarda imzası bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok Dünyayı yöneten Küresel ekonomi şirketlerin ve sık sık Türk ekonomisinde manipülasyonlarda bulunan Stanley Morgan başta olmak üzere küresel bazı şirketlerin dahli var mı?

 

Bu atamanın  ekonomimizin bağımsız olmadığına ve  ortada bir şantajın  olduğuna işaret ederken aynı zamanda da kafamda şüpheler uyandırdı.

T.C. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı görevine getirilen Mustafa Duman’ın bu göreve getirilmesinde ABD'nin rolü ne ve  bu atamanın önümüzdeki günlerde Amerika mahkemelerinde görülecek Halkbank dosyasıyla bir alakası var mı?

 

2018 yılında Türk Lirasına döviz karşısında değer kaybettiren ABD merkezli Morgan Stanley ve Londra merkezli baronlar değil miydi? Bile bile lades denilerek hangi akıl Morgan Stanley'de üst düzey yönetici olan bir kişiyi T.C. Merkez Bankası Başkanlığına getiriyor?  Üstelikte Morgan Stanley dünyanın bir çok ülkesinde müşterilerine yanıltıcı bilgi vermekten milyarlarca dolar tazminata mahkum olmuş bir kuruluş olmasına rağmen.!

 

Ne acı ki aynı Morgan Stanley Şubat 2021 Türkiye Raporu'nda  Merkez Bankasının faiz artırımıyla ilgili olarak  doların 6.80 olacağını öngörmüştü. Bugün doların kaç liraya çıktığı ortada.

 

Peki  50’ye yakın ülkede şubesi olan ve bu ülkelerde Manipülasyon  yaparak milyarlarca doları şirketlerine aktaran  karanlık bir kuruluşta uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapmış birinin T.C. Merkez Bankası gibi kilit bir kuruma Başkan Yardımcısı olarak atamak hangi aklın ürünü?

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER