lisans koleji sol
lisans koleji
  • 17.05.2021
Şemsettin Kaya

Şemsettin Kaya

ŞANLIURFA MİLLET BAHÇESİ “MİLLETİ” İHYA EDER

     Türkiye’nin Nüfus bakımından 8. Yüz ölçüm bakımından ise 19.242 kilometre karelik bir büyüklük ile 7.sırada olması ve üstelikte Atatürk Barajı ve Fırat nehri gibi büyük bir nimete sahip olmasına rağmen, Yeşil alan dokusu bakımından oldukça fakir olan Şanlıurfa’nın bu alanda daha zengin ve prestijli bir konuma ulaştırılması, halkın sosyal ve kültürel yaşamına canlılık katılması, bu vesileyle de Türkiye’nin en büyük temalı parklarından birisinin Şanlıurfa’ya kazandırılması en önemli amaçlardır.

    Bu kapsamda yaklaşık 4 bin dönümlük bir alanı kaplayan ve Şanlıurfa merkezi içerisinde kalan Mekanize Tugayının başka bir alana taşınarak bu alanın rekreasyon alanı mantığı ile planlanıp Millet Bahçesi olarak halkın hizmetine sunulması büyük bir hizmet olacaktır.

    Şanlıurfa Millet Bahçesi, Rekreasyon Alanları, Sosyal ve Kültürel Tesisler, Sportif Tesisler, Prestij Konutlar, Eğlence ve Dinlence mekanlarını içine alan kompleks bir proje olarak planlanmalıdır.

    Rekreasyon alanı kapsamında yer alacak gölet içerisinde bir veya iki adet adacık, etrafında Büfeler, Kır Bahçeleri, Restorantlar, Bisiklet Yolları, Değişik bölgelerde bay ve bayan WC’ler, perguleler, kamelyalar ve değişik ağaç ve bitki türleri ile bay ve bayan mescitleri yer alabilir.

Mekanize Tugayının içerisinde kalan Külaplıtepe ıslah edilerek piknik alanı olarak düzenlenebilir. Piknik alanı içerisinde kamelyalar, perguleler, sportif amaçlı yürüyüş yolları, değişik noktalarda barbeküler, bay ve bayan WC’ler ve değişik noktalarda içme suyu çeşmeleri, ile yine bay ve bayan mescitleri planlanabilir.

    Sosyal ve Kültürel Tesisler projeksiyonunda 1 Adet Amfi Tiyatro, 1 Adet Kültür ve Kongre Merkezi, 1 Adet Konukevi, 1 Adet Nikah Sarayı,  2 Adet Düğün Salonu planlanabilir.

    Sportif Tesisler kapsamında ise, 2 Adet Basketbol Sahası, 1 Adet Halı Saha,(kışın kapanabilir özellikte) 2 Adet Voleybol Sahası, inşa edilebilir.

    Eğlence ve dinlence Alanı projeksiyonu çerçevesinde, Su Dünyası Akvaryumu, Çocuklar İçin Go Kart Pisti  - Kay Kay Pisti yer alabilir. Su Dünyası Akvaryumu içerisinde  Hint, Pasifik, Atlas Okyanusu gibi yerlerden yaklaşık 150 türden 4000 adet balık, Engelli çocuklar için dokunma havuzları, Eğitici belgesellerin gösterildiği mini sinema salonu yer alabilir.

 

    Millet Bahçesinin inşa edilmesi elbette külfetli bir maliyeti de beraberinde getirecektir. Bu durumda bu projenin TOKİ marifeti ile gerçekleştirilmesi seçeneği baskın bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak Bu alan TOKİ marifetiyle düzenlendiği taktirde beraberinde bir takım rant endişelerini de getirecektir. Burada birinci amaç bu alanın Şanlıurfa halkının yararı gözetilerek projelendirilip gerçekleştirilmesi olmalıdır. Projenin büyüklüğü göz önüne alındığında elbette rant faktörüde ortaya çıkacaktır. Ancak, rant faktörü sadece projenin maliyetinin karşılanması ve az miktarda da projeyi gerçekleştirecek yüklenici veya yüklenicilerin kar marjını aşmayacak boyutta olmalıdır. Bu yapıldığı taktirde proje amacına uygun olarak gerçekleştirilip halkın hizmetine sunulabilir.

   İkinci seçenek ise bu projenin yukarıda belirttiğim mantık çerçevesinde tamamen Büyükşehir imkânları ile gerçekleştirilmesidir. Bu imkân dâhilindedir. Büyükşehir Belediyesi proje içerisinde yer alacak saygınlık konutların satışından elde edilecek kar ortaklığı sistemi ile bazı sosyal tesislerin kiralanmasından elde edeceği gelirlerle projenin büyük bölümünü finanse edebilir.

Alanın, ölçeklenmesi aşağıdaki şekilde planlanabilir.

Rekreasyon Alanı (Gölet, Külaplıtepe Piknik alanı vd.) 3.200 Dönüm  % 80

Sosyal ve Kültürel Alanlar (Amfi Tiyatro, Kültür Merkezi, Nikâh Sarayı, Düğün Salonları Konukevi 50 Dönüm % 1,25

Sportif Tesisler 10 Dönüm 0,25

Eğlence ve Dinlence Alanları 100 Dönüm % 2,5

Prestij Konutlar 500 Dönüm % 12,5

Belediye Hizmet Binaları 60 Dönüm  % 1,5  

Diğer Öngörülmeyen alanlar (Otopark, Toplanma Merkezi vb.)  80 Dönüm  % 2                 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.