lisans koleji sol
lisans koleji
  • 06.05.2021
Şemsettin Kaya

Şemsettin Kaya

ŞANLIURFA KENT MEYDANI PROJESİ HIZ  KAZANDI

Şanlıurfa, medeniyetlerin, inançların ve insanlığın ortak değerlerinin ortaya çıktığı ve geliştiği en önemli merkezlerden birisidir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi de bu düsturla kentin merkezine nefes alacak projeleri hayata geçirmek için yoğun bir çaba harcıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra eski Kızılay binasının bulunduğu alan ile işe koyulan ve sonrasında da Şanmed ve Şutso binası olmak üzere bazı binaların yıkılıp Kent Meydanı olarak düzenlenmesine onay  veren Başkan Zeynel Abidin Beyazgül son olarak da yine o alana yakın bir mesafede ve güzergahta yer alan ve 1982 yılında inşa edilen Büyükşehir Belediye binasını da yıktırarak o alanın ağırlıklı olarak yeşil alan olarak düzenlenmesi için çalışmalar başlattı.

Her ne kadar bu binanın yıkım  kararı alınmasından önce Şanlıurfa kamuoyu ikiye ayrılarak bazı kişilerin bu binanın yıkılmaması gerektiğini ve buranın Büyükşehir Belediyesinin  binlerce lira bedel ödeyerek kiracı konumda olan İmar Daire Bşk, Kültür Daire Bşk vb. birimlerinin buraya taşınarak  yıkımın israf olduğunun altı çizse de ekseri çoğunluk ise bu binanın yıkılmasının yerinde bir karar olduğunu savundu.

Bende Ankara'da yaşayan bir urfalı olarak israfa karşı olmakla birlikte Belediyenin almış olduğu bu yıkım kararını doğru buluyorum.
Zira oranın bulunduğu adanın arkasında tarihi alanlar (millet hanı- Hacı Nedim Konağı Karakoyunlu deresi)  tarihi kent dokusunun olduğu bölgede yer alıyor. 

Ayrıca ileride yıkımı düşünülen  Bahçıvan iş merkezi sonrası  Samsat kapı meydanı ve Atatürk Lisesinin tarihi kent silueti de tamamen ortaya çıkmış  olur ve Balıklı göl platformuyla bir bütünlük etmiş olur.!

Bilindiği üzere Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin yeni hizmet binasının (Külliye) yapımı için Karaköprü Çevik Kuvvet Kavşağı’nda 78 Bin metrekarelik yer tahsisini gerçekleştirildi.
Bu Projenin çalışmaları son hız devam ediyor.

Şanlıurfa Būyūkşehir Belediyesinin hem Kızılay meydan projesi ve hem de yıkımı gerçekleştirilen eski hizmet binasının yerinde park ve yeşil alan projesi  Şanlıurfa merkezine az da olsa bir nefes alması açısından olumlu bir adımdır. 

Bir Şanlıurfa’lı olarak sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve bu projeler için çaba harcayan yetkililere bazı önerilerim olacaktır. Umarım bu önerilerim dikkate değer bulunur. Taşı toprağı mübarek olan Maneviyat şehri, tarihin başladığı sıfır noktası ve medeniyetler kenti Şanlıurfa’nın daha modern ve yaşanabilir bir kent haline getirilmesi hepimizin ortak amacı olmalıdır. Hepimiz bu kente bir şeyler borçluyuz. Bu borcumuzu kapasitemiz ve imkanlarımız ölçüsünde ödemekle mükellefiz. 

Aşağıdaki önerileri de bu anlayış ile dile getirmek istiyorum. 

1-İki proje kapsamında, Köprübaşında  bulunan (Zahter kahvaltı salonunun olduğu bina) eski zamanlarda çeşitli amaçlarla kullanılan ancak şimdi atıl bir vaziyette olan tarihi binanın bulunduğu alanda bu projeyle birlikte ele alınıp bir bütünlük sağlanmalıdır. 
2-Eski Belediye binası yıkıldıktan sonra arkasındaki yapılarda yıkılarak projesi yarım kalan ancak uzun vadede gerçekleşmesini ümit ettiğimiz Millet Hanı ortaya çıkartılmalıdır.
3-Mevcut Ahmet Bahçivan İş Merkezi yıkılarak burası da Büyükşehir Belediyesi eski binasının alanına yapılacak yeşil alanla bütünlük sağlayacak tarzda düzenlenmelidir. Ancak bu yıkım  esnaf ve ofis sahiplerinin mağduriyet ve hak ihlalleri ortadan kaldırılacak şekilde olmalıdır.!
4-Kızılay Meydanı olarak düzenlenecek alan şayet sit alanı kapsamına girmiyorsa, uzun vadede Divanyolu caddesinin trafiğe kapatılabileceği ön görülerek yerin iki veya üç kat altına inilerek meydanın altına kapalı otopark inşa edilerek şehir merkezindeki otopark sorunan bir nebze olsa da çözüm sağlanabilir.
Her iki proje bu şekilde ele alınıp gerçekleştirildiği taktirde, Şanlıurfa gerçekten çok güzel bir meydan ve yeşil alanla birlikte tarihi bir mekanı da ortaya çıkartarak gerçek anlamda mekanlara kavuşacaktır. 

Bu vesileyle, Büyükşehir Belediyemizin yapacağı her hayırlı ve güzel işlerde Cenab-Hakkın yar ve yardımcı olmasını diliyorum. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.