lisans koleji sol
lisans koleji
  • 30.08.2021
Şemsettin Kaya

Şemsettin Kaya

ERDOĞAN EMPERYALİZMİN OYUNUNU GÖRMEYE BAŞLADI MI ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde tele konferans video sistemiyle katıldığı İslam işbirliği Teşkilatı Gençlik Forumunda yaptığı konuşmada emperyalizmin İslam coğrafyası üzerinde oynanan oyunlarına dikkat çekerek birlik ve beraberlikten bahsetti.

Erdoğan, "Hiç kimsenin aranıza girmesine, etnik, mezhebi veya kültürel farklılıklar üzerinden sizleri bölmesine müsaade etmemenizi bekliyorum. Emperyalistlerin bizleri çekmek istedikleri tuzaklara düşmememiz gerekiyor." dedi.

El hak Cumhurbaşkanının bu dediklerine katılmamak elbette mümkün değil ve altına imzamı atarım.

Ancak gönül isterdi ki 20 yıldır iktidarda olan AK Parti hükümeti iktidara geldiğinde emperyalizmin bu oyunları görebilse ve emperyalizmin bu oyununu bozmak için 2002’den bu yana rafa kaldırılan ve ara sıra laf olsun diye toplantı yaptığı ancak tamamen işlevsiz hale getirtilen D-8’i harekete geçirebilseydi.!

Müttefik ve Stratejik dost dediğimiz ABD ve NATO yerine “Bana ne Amerika’dan” diyerek İslam Birliği’nin kurulması için çaba sarfeden merhum Erbakan hoca gibi bu ideal için mücadele verebilse idi.!

Peki 1 Mart 2003'de ABD'nin isteğiyle TBMM'ye getirilen Irak tezkeresinde "eğer bu tezkere meclisten geçerse yedi sülalenizin alnı secdeden kalkmasa bile bu vebali ödeyemezsiniz" diyerek tezkerenin meclisten geçmemesini sağlayan merhum Necmettin Erbakan Hocaya rağmen daha sonra ABD'nin tehdit ve baskılarını artırması sonucu DUBAİ'de yürütülen gizli anlaşmalar ile 22 Eylül'de emperyalist ABD ile anlaşma yapan Ak Parti hükümeti değil miydi?

Eğer Amerikalılar ile bu anlaşma yapılmasa idi ABD ordusu Irak'ı İncirlik üssünden 4900 sorti yaparak bombalayabilir miydi?

Irak'tan ders almayan Ak Parti hükümeti dış politikadaki aynı yanlışlığını Suriye'de de yaptı ve 2013'ten bu yana emperyalist ABD'nin BOP Projesi kapsamında "Büyük İsrail Devleti'nin" kurulmasının önündeki en büyük engel olan Suriye'nin bölünmesini amaçlayan sinsi planda Amerikalıların oyununa geldi ve Suriye'nin bugünkü istikrarsızlığına yol açarak dost ülke Suriye ile düşman hale getirilen bir Türkiye’nin oluşmasında başak rol oynadılar .!!!

Emperyalist ABD ve NATO'nun tek amacı BOP' un kırılma noktası olan Suriye üzerinden bu Projeyi bölgede uygulanabilir hale getirmek ve akabinde bunu Türkiye üzerinde uygulamaktır.

Ne diyordu merhum Erbakan Hocamız "Eğer bir gün mesele Suriye olursa bilin ki asıl hedef Türkiye'dir"

 

Türkiye bu oyunu ancak Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunarak ve geçmişe sünger çekerek ve “sen şunu dedin, ben bunu dedim” polemiğinden kaçarak yeniden Beşar Esad ile bir araya gelerek bu oyunu bozabilir.

 

Bunun tek yolu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın garantörlüğünde Türkiye ve bölge ülkelerindeki Suriyeli mültecilerin can güvenliğinin ve barınma ve iskan sorunlarının çözümü noktasında Beşar Esad’ı masaya oturtarak güvenceli bir şekilde tekrar memleketlerine gönderilmelerini sağlamakla olur. Zira İsrail diğer emperyalist ülkelerin tek hedefi boşaltılan bu bölgede bir ‘Kürt Devleti’ kurdurmak. Onun için bu mültecilerin Türkiye’de kalması için Ak Parti hükümetine şantaj yapıyorlar.!!!

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine emperyalizmin oyunundan bahsederken  bir başka hassas konu olan Afganistan üzerinden de ABD tarafından yeni bir maceraya sürüklenmek isteniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen gün katıldığı bir televizyon programında "Taliban’la bazı görüşmelere varıncaya dek şu anda ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir." Açıklamasında bulunuyor.

Erdoğan’ın "belki onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir" dediği kişi büyük ihtimalle  Mevlevi Hibatullah Akhundzada. Bu kişi  ABD tarafından terör örgütü üyesi olarak görülüyor ve aranılanlar listesinde.!!!

Peki Erdoğan ile Taliban lideri arasında bu görüşme gerçekleştirilirse (Bu görüşmeyi büyük ihtimalle ABD planladı) geçmişte olduğu gibi tıpkı Halk Bank, Rıza Zarrap ve F-35 'CAATSA' yaptırımları gibi yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalıp kalmayacağımızın bir garantisi var mı?

Sayın Erdoğan 1976 yılında Birleşmiş Milletlerin "terör" listesinde bulunan Afganistan Hizb-i İslam'ın lideri Gulbeddin Hikmetyar ile çektirdiği fotoğrafın Türkiye aleyhine ve özellikle merhum Necmettin Erbakan'ın aleyhine kullanıldığını unutmuşa benziyor.!!!

 

Yine Amerikalılara asla güvenilmeyeceğini Suriye'deki Esad muhaliflerinin Türkiye'ye yüklediği "EĞİT-DONAT" Projesinde de gördük ve bunu daha sonra nasıl aleyhimize kullandığını unutmuşa benziyoruz.

 

Evet Türkiye elbette Suriye’de de, Afganistan’da da varlığını hissettirecek ancak Emperyalist ABD, NATO ve bu iki kuruluşun ağa-babası İsrail’in buralarda Türkiye’ye oynamak istedikleri oyunun farkına varacak feraseti göstererek stratejisini belirlemelidir.

 

 

Kısacası lafla peynir gemisi yürümüyor. İcraat, aksiyon  ve onu harekete geçirecek irade gerekli. Eğer bu iradeyi korkmadan gösterirsek Emperyalizmin oyununu çöpe atmış oluruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün geçte olsa bunu gördüğü için İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Teşkilatında bunları dile getirmesini çok önemsiyorum ve umarım bunun için adım atılır.

Bunun ilk adımını da çok geç olmadan D-8'ı hemen harekete geçirerek ve Suriye'deki yanlış politikamızı Afganistan'da yapmadan feraset ile hareket ederek atabiliriz.!!!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.