lisans koleji sol
lisans koleji
  • 10.05.2020
Şemsettin Kaya

Şemsettin Kaya

Bırakalım şu emperyalist batı hayranlığını artık..!

Her defasında kendi tarihinden ve köklerinden utanan bizdeki sözde aydınların överek yere göğe sığdıramadıkları "Muasır medeniyet" dedikleri batının ellerinde yüzmilyondan fazla masumun kanı mevcut.

Muasır medeniyet dediğimiz Fransa, İngiltere, Almanya  Hollanda,Belçika, Danimarka ve Amerika gibi batılı ülkelerin 17. Yüzyıldan başlayarak günümüze kadar hala devam eden katliamlarını saymakla bitiremeyiz.

"Güneş batmayan imparatorluk" denilen  İngiltere'nin 1788-1938 tarihleri arasında sömürgeleştirmek amacıyla gittiği Avustralya’da yerli halk Aborjinleri sistematik olarak nasıl  yok ettiğini ve soylu İngiliz kontlarının Aborjinlerin kafalarını kesip aksesuar diye evlerinin duvarlarına asarak bunu da bir övünç kaynağı  olarak nasıl tescillediklerini kendi tarihleri yazıyor!

Hollanda'nın 17 yüzyılın ortalarında bugün Jakarta’da bulunan Batavia sahil şehrinde 10-12 gün içinde 10 binden fazla yerli Çinliyi  nasıl katlettiğini kendi kaynakları yazar.
Yine Hollanda'nın 1995'de BM, Srebrenica’yı ‘güvenli bölge’ ilan ederek Hollandalı askerlerin denetimine bıraktığında 8 binden fazla Bosnalı Müslümanın Srebrenica'da Sırp Ordusu tarafından öldürülmesine nasıl çanak tuttuğunu unutmadık!

Ha keza yine bugün dünyada jandarmalık görevini üstlenmiş ceberrut ve haydut Amerika'nın geçmişte Kore'de ve Vietnam'da yaptıkları insanlık dışı muamelelerini kendi tarihleri sorguluyor.
Vietnam savaşından dönen askerlerinin çarşaf çarşaf itirafları 've yaşadıkları "Vietnam Sendromu" onların yakasını yıllarca bırakmadı! 

2003 yılında Irak'da 2 milyondan fazla masumu nasıl 've ne şekilde katlettiğini ve ebu gureyb ve Guantanamo askeri üslerinde yaptıkları insanlık dışı işkenceleri tarih asla unutmayacak.  Suriye'de ve Afganistan'da yaptıkları zaten ortada!

Ez cümle Batı hiçbir zaman medeni olmamıştır. Tarihleri kan, gözyaşı ve sömürü üzerine inşa edilmiştir. Batının medeniyeti Ile ilgili Bosna direnişinin bilge lideri Aliya İzzetbegoviç  şu sözleri herşeyi özetliyor: "Batı hiçbir zaman medenî olmamıştır ve bugünkü refahı,devam edegelen sömürgeciliği; döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kurmuştur.."


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.