Lisanss
dclisans
  • 14.12.2019
Ömer  Ağ

Ömer Ağ

Yolumuz Yol Değil

Kıymetli okuyucularım, yaklaşık 14 ay oldu yazmayalı. Niye bu kadar uzun ara verdiğimi zaman sonra sizlerle paylaşacağım. Ama önce nerede kaldığımızı kısaca hatırlatmak istiyorum. Mesele başkan olmak mı? Demiştik son yazımızda. Seçilmişlere dilimiz döndüğünce hatırlatmalar yapmıştık, nasihatlerde bulunmuştuk. Mesela ‘’Bu nasihatlerimi lütfen ciddiye alsınlar, çünkü mevcut başkanlardan bazıları bu nedenlerden dolayı bir daha sadece kendi evlerinin başkanları olacaklardır’’ demiştim. Maalesef öyle de oldu. Yazının tamamını tekrardan okumanızı özellikle istirham ediyorum. Yeni yazıma da hatırlatmalar ve tespitlerle başlamak istiyorum.

Şehrimizin bana göre en önemli sorunu ulaşım sorununu anlatmaya çalışalım. Özellikle ulaşım konusunun ihmal edilmemesi gerektiğini herkes gibi bende ifade ediyorum. Ulaşım sorunu her kesi her şekilde etkileyen adeta yaşamı yavaşlatan büyük bir sorun. Geçmişten kalma sorunlarda tabi ki bunda ciddi bir etken. Özellikle bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi’nin bu konuya ehemmiyet vermesinden dolayı şu an kangren durumda değil. Fakat büyük bir sorun olarak duruyor tabi ki. Kuzey-Batı Çevre Yolu, Çevik Kuvvet Köprülü Kavşak Projesi, Karakoyun Köprülü Kavşak Projesi, Bağlarbaşı Açıksu Caddesi İstimlak ve Yol Genişletme Çalışması, Eyyübiye Harran Üniversitesi Caddesi İstimlak ve Yol Genişletme Çalışması, Yakubiye Kale Arkası İstimlak ve Yol Genişletme Çalışması. Bu yolların tamamı şehir ulaşımı için atardamar gibi adeta. Bu yolların bir kısmı önceki dönem başlatılan fakat gerek belediyeler arası uyum problemi gerekse ülkenin ve şehrin ekonomik durumundan dolayı yapılamayan yollar. Şimdi sizler gibi bende uyum problemi olmadığını gözlemliyorum. Aman nazar değmesin diyelim. Uyumlu çalışmanın kazanımını tüm şehir beraber hissedecek biliyorum. Bu yollar bir an önce bitirilmeli, aksi takdirde Şanlıurfa trafiğinden dolayı çileye dönen bir şehir olacaktır. Biz bu yolların bir an önce bitirilmesi gerekiyor diye yazımızı kaleme alırken eski 11 Nisan Şehir Stadının yerine yapılan alışveriş merkezinin alt tarafındaki yolun daraltılmaya çalışıldığını gördük. Alışveriş merkezinin alt kısmının tamamının otopark olarak kullanıldığını biliyorum. Buna rağmen şu an bile yeterli olmayan yolun daraltılıp araçlar için cep yapılması çok da doğru görünmüyor. Yol medeniyettir. Şehirler geniş yolları ve akan trafikleri ile övünürler. Vatandaş her gün evine ya da işine bin bir çile ile ulaşıyorsa yapılan diğer hizmetleri çok da önemsemez. Her gün yaşadığı sorun onun için daha ehemmiyetlidir.

Biz ulaşım konusunda şimdiden tedbir alınması gerektiğini ifade ediyoruz. Ulaşım derken şu an sadece yol probleminden bahsediyoruz. Şehrin ayrıca bir de toplu taşıma sorunu olduğunu toplu taşımayı da kullanan birisi olarak biliyorum. Yol sorununu çözemezsek toplu taşıma sorunu da giderek büyüyecektir. Alternatif güzergâhlar, yapımı devam eden yollar, açılması elzem olan yollar bu sorunumuzu çözer. Bu durumu sorun olarak görmeyip Sümen altı yaparsak yarın çözmemiz mümkün olmayabilir. Ulaşımı çözecek irade ve uyum var, yeter ki bunun farkında olalım. Aksi takdirde yıllarca gerçek manası ile yolumuz yol değil demeye devam edeceğiz.

Esenlikler diliyorum…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.