Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 30.06.2020
Ömer  Ağ

Ömer Ağ

Öğrenci Affı

Yüz binlerce eğitim mağduru öğrencinin yüksek öğrenimi yarıda kaldı, yüksek öğretim kurumları ile ilişikleri kesildi. Eminim her birinin dinlemeye değer özel hikâyeleri vardır. Sağlık sorunları, ekonomik sorunlar, ailevi sorunlar, akademik sorunlar ve benzeri durumlara maruz kalan bu kitleler “Öğrenci Affı’ talep ediyor, bu anlamda bizlerden de destek bekliyorlar.

Edessa TV’de 06 Haziran 2020 tarihli ‘’Ömer Ağ ile Panorama Özel’’ canlı yayın konuğum Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Akademisyen Sayın Halil Özcan’ın önemli bir toplumsal sorun olan “Öğrenci Affı” konusuna değinerek olumlu mesajlar vermesiyle, sayıları milyonu bulan mağdur öğrencinin eğitimine devam edebilmesi adına bir ışık görünmüş oldu.

Bununla birlikte CHP, İyi Parti ve son olarak da 16 Haziran 2020’de MHP Mersin Milletvekili Sayın Olcay Kılavuz tarafından öğrenci affına yönelik TBMM Başkanlığına sunulan yazılı soru önergesiyle ümitleri daha da artan mağdur öğrenciler bu yıl eğitime kaldıkları yerden devam edebilme ihtimalinin heyecanı içindeler.

Öğrenci affı bekleyenler arasında yüz binlerce öğrenci de; YÖK’ün 20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği” mağduru bulunmaktadır. İlgili yönetmelik gereği, öncesinde herhangi bir süre sınırlaması yok iken, bu tarihten itibaren “Azami Süre” uygulaması getirildi. Azami süreler içerisinde tez çalışmasını tamamlayamayan öğrencilerin yükseköğretim kurumu ile ilişiği kesildi. İlk mağduriyetler de Eylül 2019 tarihinde yaşanmaya başladı. Öğrenci affı talebi, ne bir başarısızlık, ne de düşük bir kapasite göstergesidir.

Öğrenci affı, hayallerini gerçeğe dönüştürmek için ‘başarılarını arttırmak ve şimdi kazanmak’ isteyen azimli, öz güveni yüksek, idealleri peşinde koşan eğitim mağdurlarının büyük hayallerinin gerçeğe dönüşmesidir aslında. Özellikle de yüksek lisans ve doktora ders dönemini başarıyla tamamlayıp, tez aşamasına gelen hiç kimse başarısız değildir. Herkesin bir nedeni, iniş-çıkış yaşadığı dönemler var. Hayatta ve ayakta kalabilme mücadelesi veren büyük bir öğrenci kitlesi var!

Eğitim, yaşam hakkından sonraki en temel insani haktır. Anayasamızın 42. Maddesinde “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz” denilmektedir. Terör suçundan hüküm giyenler ile terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti, iltisakı yahut irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç olmak üzere; ÖĞRENCİ AFFI ÇIKMALIDIR.

Öğrenci affının çıkması, Devletin kudretli elinin vatan evlatlarına uzanması, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile mümkün olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 19 Mayıs 2020 tarihinde “Gençler, büyük düşünmekten, büyük hayaller kurmaktan, büyük hedeflere doğru yol almaktan asla vazgeçmeyin. Arkanızda Türkiye Cumhuriyeti var!” derken gençlerin önünü açmaktan bahsetmiştir. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın her fırsatta “Bizim en büyük servetimiz genç ve yetişmiş insan gücümüzdür” demesi de gençlere duyulan güven ve önemin göstergesidir.

O halde bu büyük servete sahip çıkıp destek vermemiz lazım ki, gençlerimiz yarım kalan eğitimlerine “Öğrenci Affı” ile devam edebilsinler. Unutmayalım ki, ‘’Öğrenci Affı’’ geleceğe yatırımdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.