Lisanss
dclisans
  • 08.06.2018
Ömer  Ağ

Ömer Ağ

MHP ve Özyavuz

Bu aralar kamuoyu çok sık duyuyor bu soy ismi, Özyavuz vekil çıkar diye. Kayıtsız kalmak mümkün görünmüyor. Şanlıurfa için bir soy isimden ibaret olan Özyavuz aynı zamanda bu şehrin güçlü bir siyasi figürü konumunda. Evet, İbrahim Özyavuz’dan bahsediyorum. Biraz araştırınca neredeyse hayatının tamamı siyaset ile geçmiş, siyaseti okuma kabiliyeti ile kendini kabullendirmiş bir siyasetçi. Bu günlerde milletvekili adaylığı çalışması yaparken neredeyse milletvekili olarak kabul görüyor. Ne demek istediğimi biraz açmak istiyorum.

Şanlıurfa nüfus yoğunluğu olarak Türkiye’nin ilk on şehri arasında. Ama birçoğumuz bu nüfus yoğunluğu ile gelişmişliğinin paralel gitmediği noktasında hemfikiriz. Gelişmişlik siyasi erklerin şehrin kalkınmasına verdiği önem ile orantılı.

 

 Bu şehir son yıllarda iktidar ile uyumlu çalışmasına rağmen gelişmekte olan şehirler kadar kalkınamıyorsa bunun nedeni ne olabilir sorusuna verilecek en önemli cevap sağlam bir muhalefetin olmayışıdır diyebiliriz. Eğer bizler hala bu şehirde elektrik sorunundan, taşımalı eğitimden, tarım alanlarının betonlaşmasından bahsediyorsak ve bu sorunlara çözüm üretemiyorsak derdimizi anlatamadığımızdan kaynaklanıyor.

 

Yatırım ve kalkınmışlık iktidar tarafından, eksiklikler de muhalefet tarafından dile getirilir. İşte tam bu konu gündeme geldiğinde İbrahim Özyavuz ismi ön plana çıkıyor. Kamuoyu Sayın Özyavuz’a bir muhalefet etme görevi vermiş gibi görünüyor. Sorunları dile getirme noktasında şahsına karşı oluşan bir güven söz konusu. Bu güveni kullanıp kullanamayacağını seçildikten sonra ki zaman gösterecek.

 

O zaman gelmeden İbrahim Özyavuz hakkında bir ufuk oluşturma açısından bir araştırma yaptım. Sayın Özyavuz çok genç yaşlarda siyaset ile tanışmış ve bu güne kadar hep siyasetin içinde boy göstermiş birisi. Mesela ilk adaylığı 1989 yılında Belediye Başkanlığı ile başlıyor ve çok ilginçtir bir oyla kaybettiği konuşuluyor. 1991’de ANAP İlçe başkanlığı sonrasında 1994 yılında yapılan yerel seçimlerden Belediye Başkanı olarak çıkıyor.

 

1999 ve 2004 yerel seçimlerinde de Belediye Başkanı olarak çıkmayı başarabiliyor. Yani tam 15 yıl, üç dönem Harran’da Belediye Başkanlık görevini yürütüyor. 2011 yılında milletvekilliği seçimlerinde şansını MHP 2. sıra adayı olarak deniyor fakat seçilemiyor. Ardından 2012 yılında MHP Şanlıurfa İl Başkanlığı görevini üstleniyor. 2015 yılında MHP MYK üyesi olan Özyavuz halen MYK üyeliğini devam ettirirken aynı zamanda MHP 1. Sıra milletvekili adayı.

 

Aslında başka bir konu daha var yazılması gereken. Harran’da bu güne kadar sadece Özyavuz soy ismi ile bir milletvekili çıkmış, oda Sayın İbrahim Özyavuz’un eşi. Tüm belediye başkanları hep Özyavuz ailesine mensup olmuş. Yani siyaseten o bölgelerde denge ve rüzgâr biraz net gibi. İttifak öncesi seçimlerde bölge insanının Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a olan teveccühü milletvekilliği seçimlerine de yansıyordu. İttifak sonrası seçimlerde artık yerel aktörler daha da önem taşımaya başlayacak.

 

 Belki sırf bu yüzden ve biraz da anlatmaya çalıştığım nedenlerden dolayı İbrahim Özyavuz muhalefet yapmak üzere milletvekili gibi görülmeye başlanmıştır. Başta ifade ettiğim gibi bir muhalefet yapma gereksiniminden dolayı Özyavuz güçlü bir şekilde seçime giriyor. Aile siyasetin içinde, kendisi siyasetin içinde, arkasında ciddi bir oy desteği var. Tek eksiklik bence takacağı milletvekilliği rozeti.

 

Hülasa, şehirlerin kalkınması adına biraz muhalefet, biraz eleştiri lazım. İktidarın güçlü olması kadar muhalefetin de güçlü olması gerekiyor. Muhalefet gerçek manada çalışırsa iktidar daha hassas çalışmak zorunda kalır diyorum…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.