Lisanss
dclisans
  • 20.04.2020
Ömer  Ağ

Ömer Ağ

Kim Bu PİKTESLİLER!

Her şey sosyal medya üzerinden hak arayış çabasına giren öğretmeleri görmem ile başladı. Bundan yaklaşık dört yıl önce KPSS puanlarına göre bir sıralamaya tabi tutulup, mülakat ile seçilen, sonrasında güvenlik soruşturması temiz çıkan 5 ayrı branştan 3800 öğretmenin Pandemi sürecinde mağdur oldukları gördüm. Bir öğretmen olarak EMPATİ kurdum. Aslında taleplerinin çok insani oluşu idi beni onlardan biri yapan. Sadece öğretmenlik yapan bu sessiz çoğunluk öğretmenlik yapmaya devam etmek istiyordu ve seslerinin de gür çıkması gerekiyordu.

Biz de çorbalarına tuz olmaya karar verdik ve Bismillahımız o şekilde başladı. Tıpkı 2018 yılının başlarında Bedelli Askerlik beklentisi içinde olan ve ekonomiye güç katan gençlerimizin sesine duyarsız kalmadığımız ve sonuca vardığımız gibi.

PİKTES öğretmenleri milli bir iş yapıyordu, çoğunluğu Suriyeli olan mülteci çocuklara Türkçe öğretiyorlardı. Ayrıca geçici koruma altındaki mültecileri Türk eğitim sistemine entegre etmeye gayret gösteriyorlardı. Bunu yaparken öğretmen oldukları halde özlük haklar bakımından işçi kanununa, disiplin bakımından ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre çalışıyorlardı. Ta ki ülkemizde Covid19 vakası görüldükten sonra okulların eğitime ara vermesine kadar.

Sonra ne mi oldu? Covid19 Pandemisinin ortaya çıkardığı olumsuz durumlar sonucunda, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler idari izinli sayılarak uzaktan eğitim faaliyetlerine devam ederken ve maaşlarını alabilmekteyken, PIKTES öğretmenleri de uzaktan eğitim faaliyetlerine devam etmelerine rağmen Nisan ayında zorunlu yıllık izinli sayıldılar. Ayrıca, Mayıs ayı itibariyle 4857 sayılı kanunun 40. Maddesi gereği maaş kesintisi ya da iş akdinin dondurulması ile karşı karşıya kaldılar. Bu sürecin belirsizliği Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığımız arasındaki görüşmelerle neticelendirilecek.

Bu belirsizliğin uzadığı süreçten hiçbir maddi ve manevi zarara uğramadan çıkmaları hususunda devletimizin desteğini bekliyorlar. Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kudretli ve şefkatli eli onların elini tutsun istiyorlar. Bu konuda tüm Türkiye’nin Ziya Hocası Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve öğretmen atamalarında her yıl gerekli tüm imkânları Milli Eğitim Bakanlığı’na sunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onlara bir çıkış kapısı açması için yakarıyorlar.

Eminim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan her öğretmene gösterdiği hassasiyeti onlara da gösterecektir. Yeter ki haykırışlarını duysunlar. Pandemi süreci bittikten sonra ise dört yıllık tecrübelerine istinaden dershane öğretmenleri ve ücretli öğretmenlere kadro verilirken devletimizin uyguladığı yöntemin kendi durumlarına daha kolay uygulanacağını düşünüyor ve bu konuda Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım talep ediyorlar.

Biz bu çığlığa ortak olurken Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Şanlıurfa Milletvekili Sayın İbrahim Özyavuz’un gece saat 02.00’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çalışırken bana mesaj atarak sesimizi duyması ve ben bu öğretmelerimize gerekli desteği sunacağım demesi bizler için çok değerli bir duyarlılık. Sonrasında Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Vildan Polat’ın PİKTES ile ilgili araştırma yaptıktan sonra gerekli raporları benden istemesi asla unutulacak bir hassasiyet değildir. Vildan Polat Hanımefendinin canlı yayınımızda raporları benden alıp Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğini söylemesi öğretmenlerimize bir umut ışığı olmuştur.

Hülasa PİKTES öğretmenleri milli bir görev icra edip, hizmet ederken bunu görmezden gelemedim. Siz okuyucularım da EMPATİ kurup bunu görmezden gelmeyin derim. Bırakalım onlar da var olan görevlerini en iyi şekilde icra etsinler.

Sesimizin duyulması umuduyla...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.