Lisanss
dclisans
  • 25.05.2018
Ömer  Ağ

Ömer Ağ

Fakıbaba ve liste

            Merakla beklenen siyasi partiler bu hafta başında listelerini kamuoyu ile paylaştılar. 21 Mayıs birçok kişi için ciddi sürprizlerle dolu bir gün oldu. Bu yazıyı kaleme aldığımda bile hala o şoklar atlatılmış değildi. Kimi, nasıl olurda benim o listede ismim olmaz derken, ilginç olan ise bazılarının da nasıl oldu da ben o listeye girdim demesidir.
            AK Parti listesini tahlil etmeye başlayalım. Liste başı birçok spekülasyonlara konu olsa da doğru olan gerçekleşmiştir. Şehrin bakanı varken başka isimlerin liste başı olarak anılması çok da doğru olmazdı. Kaldı ki bu tarihten sonra dışarıdan birilerinin gelip Şanlıurfa'da liste başına konması ciddi facia olabilirdi. Son zamanlarda bu şehir ithal kontenjanını fazlası ile kullandı.
            Var olan 9 milletvekilinden 5'i kendisine listede yer bulabilirken 4'ü ise liste dışında kaldı. Bu şu anlama geliyor, şehir siyasi hafızasını korumak zorunda. Bu yüzden köklü bir değişim söz konusu olmadı. Liste başı demek AĞABEY demektir. Fakıbaba hem yaş olarak ağabeydir hemde verdiği emek olarak ağabeydir. Şanlıurfa Cumhuriyet tarihinden bu yana bir Ahmet Eşref Fakıbaba çıkaramamıştır. ''İlktir ve Tektir.'' Sayın Fakıbaba ile ilgili olumsuz düşünceye sahip olanlar bu değerlendirmeye katılmayabilirler. Fakat tarafsız bir şekilde değerlendirirlerse ve adil davranırlarsa Fakıbaba'nın ''İlk ve Tek'' olduğuna kanaat getirirler. 90'lı yıllarda sağlık sektörünün adeta çivisinin çıktığı zamanlarda Şanlıurfa SSK Hastanesinde yaptığı başhekimlik ile başlayan hizmeti siyaset ile devam etmiştir. Bu şehirde siyaseten her makamda bulunan başka da bir örnek yoktur. Sayın Fakıbaba Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği ve Bakanlık yapmış ilk ve tek Urfa'lıdır. Bu şehir Milletvekili Belediye Başkanları ya da Bakanlar görmüş, fakat ''Başkanlık, Vekillik ve Bakanlık'' yapan başka bir isim görmemiştir.
            Bunları niye mi söylüyorum? Bakın ilk kez böyle bir fırsat elimize geçiyor. Tecrübelerini anlattığım Sayın Fakıbaba liderliğinde yeni bir seçime gidiyoruz. Birçok kesim Fakıbaba'nın başarılı olmamasını bekliyor. Size ilginç gelmesin, bu kesimlerin bir kısmı hala Ak Parti içerisinde siyaset yapıyor da olabilir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan Kayseri Ak Parti Kadın Kolları Kongresinde; ''Birileri bir fitne fesat kaynatıyor. Bu ne biliyor musunuz? Oyumu Cumhurbaşkanına vereceğim ama parlamentoda Ak Parti'ye vermeyeceğim.'' sözleri Ak Parti içerisinde olup Ak Parti başarılı olmasın diyenlere yönelikti. İşte bu yüzden Fakıbaba yıpransın diye yapılan çalışmalara prim vermemek gerekiyor. Peki eleştirilen liste çok mu iyi diye sorarsanız tabi ki çok daha iyi olabilirdi. Kamuoyu bu konuda listeye tam puan vermedi. Fakat listeyi oluşturan irade mutlaka artıları ve eksileri düşünmüştür. Daha sahaya inmediler, elbette söyleyecek sözleri de vardır. Yıllarca listelerde niye kadın aday yok, niye genç aday yok diyenler,neredeyse bu kadın ve genç adayların listelerde ne işi var diyecek. 305 aday adayının olduğu bir şehirde tabi ki birçok kişi liste dışı kalmak zorunda. Liste dışı kalanlar bu listede olsaydı bu liste onlar için en iddialı liste olurdu. Listeyi Fakıbaba yaptı kendi adamlarını koydu diyenler şunu mu bekliyorlardı? Dışarıdan birileri gelsin bu şehre bakanlık yapsın kendi listesini oluştursun. Bunu geçmiş yıllarda yaşadık ve müthiş bir şekilde eleştirdik.
               Bu şehir ne zaman kendi evlatlarına sahip çıkacak. Evlatlarının yaptığı işlere saygı duyacak. Yine mi kendi terazimiz bizleri hafif tartacak. Türkiye'ye mal olmuş siyasi bir liderimiz varken hala dışarıdan birileri mi gelip bu şehri dizayn etmeye çalışacak. El insaf diyelim. Kendi uhdelerinde bulunan haklarını kullanırken onlara zaman verelim. Başlamamış olan bir yarış için şimdiden feryat figan etmeyelim. Bu listede eleştirilecek yerleri araştırmak yerine var olan değerlerimize sahip çıkmak çok mu zor. Unutmayalım ki bu şehrin her bir evladı Sayın Fakıbaba kadar başarılı olmayı hayal ederken onun başarılarını gölgelemeyelim.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.