Lisanss
dclisans
  • 27.04.2018
Ömer  Ağ

Ömer Ağ

Bedelli askerlik

Bu aralar çok sık mail ve mesaj aldığım bir konuyu yazmak istedim. Birçok genç ve ailesi için ciddi bir sıkıntı olan bedelli askerlik konusu nedir ne değildir. Kimileri bedelli isteyenleri ayıplıyor, kimileri ise destekliyor. Bu hafta bunu yazıya dökmek istedim.
Bedelli askerlik yeni bir olay değil, Osmanlı döneminden bu güne süregelen bir uygulama. Osmanlıda ki uygulama şöyle idi. Yeniçeri ocağı kapatıldıktan sonra 5 yıllık askerlik görevi için kişi kendi yerine belli şartları taşıyan başkasını gönderebiliyordu. Sonrasında ise 1870 yılında nakdi bedelli askerliğin yolu açıldı.
 Bu uygulamadan amaçlanan ise ordunun ve devletin bir kısım maddi ihtiyaçlarının karşılanması ve bireylerin işlerini kaybetmemesi idi. Son zamanlarda ise profesyonel orduya geçiş için bir kaynak olarak gündeme geliyor. Cumhuriyet döneminde yaklaşık 10 defa uygulanan bedelli askerlik en son 2014 de gerçekleşti. Son 30 yılda bedelli tarihleri ise 1987, 1992, 1999, 2011, 2014 olarak karşımıza çıkıyor.
Bu kısa tarihi bilgiden sonra kendi görüşlerime de yer vermek istiyorum. Öncelikle yaklaşık 2200 yıllık bir ordu geleneği olan Türk Milletinin ordusunun dünyanın en iyi ordusu olması tabi ki hepimizin gönlünden geçen bir duygudur. Bu zamanın en iyisi olmanın ise teknolojik imkânlar ile olacağı aşikârdır. 
Güçlü ordulara sahip ülkelere baktığımızda ordularının teknolojik olarak donanımlı olduklarını görebiliyoruz. Son yıllarda teknolojik olarak adeta çağ atlayan Türk Ordusu bu anlamda hak ettiği yere gelecektir. Silah sanayinde ciddi yatırımlar söz konusu. Artık Türkiye Cumhuriyeti kendi silahlarını üretebiliyor ve dışa bağımlılığı gittikçe azalıyor. Yani profesyonel orduya geçiş son hızıyla devam ediyor. 
ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkeler profesyonel orduya geçmiş durumda. İşte tam da bu aşamada bedelli askerlik uygulaması hayata geçmeli diyorum. Hareket kabiliyeti yüksek, teknolojik alt yapısı bitmiş, yatırımlar için ekonomik kaygısı olmayan bir ordu daha da güçlü olacaktır. Bunları söylerken tabi ki milli hassasiyetlerimizi de göz ardı etmemeliyiz. Kendi genlerimize uygun bir bedelli uygulaması toplumda da destek görür diye düşünüyorum. 

Nasıl mı? 
Şöyle bir öneri sunmam mümkün. Askere alma dört farklı şekilde olabilir. Profesyonel askerlik, gönüllü askerlik, bedelli askerlik ve toplum yararına çalışma askerliği gibi. Önemli bir husus da bedelli askerlikten elde edilen gelirin sadece ordunun kullanımına ve şehit aileleri fonuna aktarılması konusudur. Bu şekilde yapılan askerlik uygulaması ile bekleyen yaklaşık üç milyon tecilli, bir milyon bakaya genç için bir kapı da aralanmış olacaktır. 
Hayatın bir ucundan bir şekilde tutmuş iş sahibi gençler işlerini kaybetmeyecek, kurulan aile düzenleri devam edecek ve ordu da profesyonelleşme sürecinde gerekli yatırımlarını yapacaktır. Şehit ve gazi aileleri fonuna aktarılacak kaynak ile bu vatan için canlarını feda eden kahramanların aileleri bir nebze de olsa yaşam standartlarını iyileştireceklerdir. Hepimizin bildiği üzere birçok şehit ailesinin yaşam standartları maalesef istenen boyutta değildir. 
Son çıkan yasalar ile şüphesiz iyileştirilen şehit ve gazi ailelerinin yaşam standartları daha da iyileşmiş olacaktır. Kaldı ki bedelli askerlik terörle mücadele de bir zafiyet oluşturmayacaktır. En son ordumuzun gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Hareketi profesyonel askerler ile gerçekleşti. Ülkenin ihtiyaç hissetmesi durumunda 15 Temmuz'da gördük ki genci yaşlısı, kadını erkeği herkes seve seve gönüllü bir şekilde vatan mücadelesine katkı sunmak için şehitlik ve gaziliği göze alabiliyor.
Hülasa bedelli askerlik beklentisi olanlar da bu vatanı en az sizin bizim kadar seven insanlar. Bu millete başka şekillerde hizmet eden insanlar. Yaklaşık dört milyon aileye hitap eden bir talep, bunu ben görmezden gelemedim, sizde empati kurup bunu görmezden gelmeyin derim. 
Unutmayalım ki vatanını en çok seven görevini en iyi yapanlardır. Bırakın onlar da var olan görevlerini en iyi şekilde yapsınlar. Bu talep erken seçimle ilgili değil, ciddi bir ihtiyaçtan doğmuştur. Ciddiye alınması umuduyla…
 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.