Lisanss
dclisans
  • 11.07.2018
Ömer  Ağ

Ömer Ağ

24 HAZİRAN SEÇİM ANALİZİ (2)

                        Bu haftaki yazımda 24 Haziran seçimlerinde MHP ekseninde Şanlıurfa geneli bir değerlendirme yapmaya çalışacağım. MHP açısından aynı zamanda bir rekor olan sonucun nedenleri ve bu sonuca götüren etkenleri ele almaya çalışacağım.

                          Tarihler 1 Kasım 2015’i gösterdiğinde seçmen sayısı 1.000.117, MHP oy oranı %2.86, kullanılan oy sayısı 23.661. Bugün için yani 24 Haziran 2018’de seçmen sayısı 1.086.881, MHP oy oranı %9.3, kullanılan oy sayısı 80.732. Bu rakamları verdikten sonra net bir şekilde başarılı olmuş diyebiliriz artık. Şimdi bu sonuca götüren olaylar ile ilgili tahliller üzerinde duralım.
              Önceki seçim sonuçlarını 3.25 kat ile 57.071 seçmen arttıran MHP Şanlıurfa tarihinde büyük bir rekor kırmıştır. Ve Türkiye’de zannedersem en fazla oy ile bir milletvekili çıkaran MHP başka bir rekora da imza atmıştır. Şöyle de diyebiliriz kendileri açısından en başarılı fakat en şanssız seçim olmuştur. Niye mi aynı şehirde ittifaktan dolayı 33.715 oy ile başka bir parti bir milletvekili çıkarırken MHP o partinin iki katı oy almasına rağmen ittifaktan dolayı oda bir milletvekili çıkarabilmiştir. Bu konu ayrı ele alınması gereken teknik bir konu deyip detaya girmiyorum. Şu anki amacımız başarıya götüren nedenleri masaya yatırmak. Kanaatime göre en önemli neden liste başı kaptan konumundaki Sayın İbrahim Özyavuz’un deneyimi ve çalışma şekli.  Sayın Özyavuz çok genç yaşlarda siyaset ile tanışmış ve bu güne kadar hep siyasetin içinde boy göstermiş birisi. Mesela ilk adaylığı 1989 yılında Belediye Başkanlığı ile başlıyor ve çok ilginçtir bir oyla kaybettiği konuşuluyor. 1991’de ANAP İlçe başkanlığı sonrasında 1994 yılında yapılan yerel seçimlerden Belediye Başkanı olarak çıkıyor. 1999 ve 2004 yerel seçimlerinde de Belediye Başkanı olarak çıkmayı başarabiliyor. Yani tam 15 yıl, üç dönem Harran’da Belediye Başkanlık görevini yürütüyor. 2011 yılında milletvekilliği seçimlerinde şansını MHP 2. sıra adayı olarak deniyor fakat seçilemiyor. Ardından 2012 yılında MHP Şanlıurfa İl Başkanlığı görevini üstleniyor. 2015 yılında MHP MYK üyesi olan Özyavuz halen MYK üyeliğini devam ettirirken aynı zamanda MHP 1. Sıra milletvekili adayı olup ekip başına geçiyor. Tabi ki onu tamamlayan diğer adaylar da ciddi bir inanmışlık ile seçimlere asılınca başarı onlara doğru yol alıyor. Önceki dönemlerde saha çalışması yapan MHP sürekli seçmenin Sayın Recep Tayyip Erdoğan sevgisi ile karşılaşıyordu. Oysaki bu seçimde Cumhur İttifakından dolayı sadece parti adayları ile yarışır duruma geldi. Yani seçmen ilk kez vekil adaylarını kendi içlerinde değerlendirmeye çalıştı. Bir nevi tercihli sistem benzeri bir durum oluştu. Yani seçmen Sayın Erdoğan’ı desteklerken onunla ittifak yapan MHP’nin de adayına oy verebilme özgürlüğünü elde etti. Bu irade doğal olarak sandığa da yansıdı. Seçilen adayların Şanlıurfa’yı kucaklayan adaylar olmasının da etkisi büyük tabi. MHP Şanlıurfa’nın tamamında seçim çalışması yaptı ve şehrin tamamından oy alabildi. Sayın Özyavuz’un deyimiyle İl teşkilatının, ilçe teşkilatlarının, kadın kollarının, Ülkü Ocaklarının, Ülkücülerin ve parti gönüllülerinin ortak ve uyumlu çalışmaları oylarının ciddi bir şekilde artmasına sebep oldu.
              Kimine göre MHP seçmenden emanet oy aldı, kimine göre var olan fakat bir türlü seçim sisteminden dolayı alamadığı oyları aldı. Sonuç önemli, neden ne olursa olsun bu oylar MHP hanesine yazıldı. 1999 seçimlerinden sonra ilk kez çok güzel bir oy ile MHP Şanlıurfa’dan bir milletvekili göndermiş oldu. Hem de siyasetin duayen bir ismini. Kanaatime göre bu tarihten sonra artık Şanlıurfa’da MHP ağırlığı daha da hissedilir olacak.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.