Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 19.07.2018
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

Yerel yatırımcılar 6.bölge teşviklerini kaçırmamalı!

Şanlıurfa 6. Bölge teşvikleri ile son yıllarda yatırımlarda büyümüş olsa da ancak İnşaat- Gayrimenkul üzerindeki talebin gerisinde kaldı. Ancak inşaat ve gayrimenkul sektörü de son yıllarda büyük sıkıntı içine girdi.

Bunların başında artan demir çimento fiyatları sektördeki bazı müteahhitlerin çöküşüne neden oldu. Alışa geldiğimiz al-sat, yerini uzun zamandır beklemeye aldı.

Kentsel anlamda lüks binaların yükseldiği teknolojiye uyarlı akıllı evlerin yapıldığı Şanlıurfa’da, yatırımcıların sanayiye yönlendirilmesi gerekli. Bu kapsamda hükümetin verdiği teşviklerin bölge insanına iyi anlatılması gerekli.

Urfa’da gayrimenkul inşaat sektörü, üzerinde bürokrasi olmayışı ve beşeri ilişkilerden uzak olması nedeniyle en çok talep edilen yatırım türü.

İnsan gücü gerektiren, beşerî ilişkilerin çok olduğu emeğe dayalı sektörlerde yaşanan bürokrasi ve diğer sorumluluklar yüzünden birçok kişi “ işin kolayına” kaçıyor.

Sanayi sektörüne özellikle de imalata dayalı sektörlere yatırım yapan birçok insan gayrimenkul üzerinde kazanacağından çok daha fazlasını kazanma fırsatı buluyor. Ancak imalatçı gayrimenkul üzerindeki artışları dikkate aldığında yatırımının kazançlı çıkmadığını dile getiriyor.

Aslında sanayi sektörüne yatırımların sayısı arttığında ve gayrimenkul yatırımlarına talep azaldığında bu durum değişecek diye cevap vermek gerekli. Sonuçta arz talep bütün bu yaşananların en önemli faktörü.

Organize bölgelerinde yapılan yatırımın kazancı haricinde birde onlarca hatta yüzlerce insana vereceğiniz iş imkânı da sizlere madde ile verilemeyecek bir mutluluğa, kazanca neden olacak.

Türkiye’nin en çok işsizine ev sahipliği yapan Şanlıurfa daha çok yabancı yatırımcıların ilgisini çekmiş durumda, son olarak geçtiğimiz hafta Şanlıurfa valiliğinden yapılan açıklamada “Urfa'da Suriyeli İşadamları ve Girişimciler Derneği tarafından 10 ayrı fabrika kurulacağı bildirildi.”

Öyle ki yurt içinden gelen yatırımcılarımızın yanında yurtdışından yatırımcılarında ilgisini çektiğini görüyoruz. Ancak yerel yatırımcılarımızın pekte dikkatini çekmiyor. Gelen yatırımcıların Urfa’yı tercih etmelerinin en büyük nedeni Urfa’ya yapılacak olan yatırımlarda hükümetin vermiş olduğu destekler olduğunu görüyoruz. Yatırım teşviklerini hepsini sıralamak yerine şöyle bir örnekle özetlemeye çalışayım. Yaptığınız yatırım 10 yılda size geri dönüyor desem yerinde olur.

Şanlıurfa’da yatırım yapmak isteyenlerin bu teşviklerin kapsamını fırsatlarını Karacadağ Kalkınma Ajansı Yatırım destek Ofisine giderek öğrenebilirler.

Sonuç olarak Şanlıurfa’ya bir yandan yurtiçinden bir yandan yurtdışından yatırımlar geliyor ancak yerel yatırımcılarımız bu fırsatları değerlendirmek yerine farklı yatırım türlerini tercih ediyor. Fırsatların anlatılması kültürün oluşturulması adına harekete geçilmesi gerekli. Yatırımcılar ela gözümüze âşık değil!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.