Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 21.07.2017
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

URFA’DA VALİ VE BAKAN HEYECANI

Medeniyetin doğduğu Şanlıurfa, yıllar içerisinde gelişen, büyüyen bir kent olması gerekirken, tam aksine yaşanabilir kentler arasında son sıralarda yer alıyor. Şanlı şehrimizin bugüne kadar ki geri kalmışlığının birçok nedeni olsa da, sorumluların başında siyasiler ve bürokratlar ilk akla gelen isimler oluyor.

GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da; mevcut tarım, turizm ve sanayi potansiyelinin henüz yüzde onluk kısmı kullanılabilir halde. Bu büyük potansiyeli kullanacak dinamikler, ne yazık ki bugüne kadar bir araya gelemedi, ya da gelmedi!

Sivil toplum kuruluşları, akil adamlar ve aklından razı olanlar, kent için her konuda kendi imkânlarıyla çalışmalar yürütse de, birlikte hareket edilemediğinden sonuç istenilen düzeyde olmadı. Tüm bu çalışmalar yapılırken hiçbir şey yapmayanlar da oldu, yapılanları eleştirenlerde.

Bu kentin birlikte hareket edebilmesi, tüm alanlarda başarıya ulaşabilmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lidere ihtiyacı var. Kentin menfaati için bir araya gelemeyen, gelse de bir konuda uzlaşamayan bu kitleleri, toparlayacak, komuta edecek, sözü geçecek bir lidere ihtiyaç var.

Peki, bu lider kim olabilir?

Şanlıurfa’ya birçok bürokrat geldi, ciddi anlamda katkısı olanlar oldu, olmayan da! Ama liderlik edemediler. Ancak Şanlıurfa’ya geçtiğimiz günlerde atanan Vali Abdullah Erin,  bu anlamda yeni bir umut ışığı oldu. Geçmiş dönem çalışmalarına ve aldığı eğitimlere baktığımda bu liderliğe haiz özellikleri dikkatimi çekti. Vali beyle tanışınca da, bu tespitlerimde haklı olduğumu anladım.

Halkın içinde olduğunu gördüğümüz, göreve başladığı ilk günlerde bile, habersiz hastane denetimleri yapan, halkın içine vatandaş gibi karışan bir bürokrat, doğrusu bende büyük heyecan uyandırdı. Kendisi ile tanışma fırsatı bulan birçok kişi de aynı kanıya sahip. Bu kentin başına, bu kenti anlayabilecek bölge insanı, denetleyebilecek bir bürokrat, sorgulayabilecek bir liderin geldiği görüşünde hemfikirler

AK Parti hükümetinin bu atamayla Şanlıurfa’ya pozitif ayrımcılık yaptığını bir kez daha anlama fırsatı bulduk. Görev yaptığı her ilde arkasından büyük duaların edildiği Vali Abdullah Erin’in Şanlıurfa’ya atanması susamış çiçeklere verilen can suyu gibi oldu.

Şanlıurfa çok büyük potansiyel bir şehir olması yanında çok zor bir şehirdir, şahsi menfaatlerin ön planda tutulduğu şehirde, il veya ülke menfaati maalesef ikinci sırada yer alıyor. Hal böyle olunca kent için yapılan çalışmalarda birine dokunursanız, işte o zaman kötü insan oluyorsunuz, hele de bu insanların bir de siyasi gücü var ise o zaman bu şehirde fazla uzun kalamıyorsunuz. Şanlıurfa için büyük bir şans olan Vali Abdullah Erin’in bu çalışmalarında karşılaşacağı siyasi baskılara hep birlikte karşı durup yanında yer alarak, kentin hak ettiği noktaya gelmesine katkı sağlamalıyız.

20 yıla yaklaşan mesleki hayatım boyunca birçok bürokratı siyasi ve toplumu ilgilendiren kişi ve kuruluşları yakından takip etme fırsatı buldum.

Dünya Gazetesi Bölge Temsilciliği görevini yürütürken, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerini kapsayan Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği (DİKA) görevini yürüten Abdullah Erin’in o dönem çalışmalarına bizzat şahit olup, haberlerimize taşımıştım. Sayın Erin, DİKA Genel Sekreterliği’ne Kurucu Genel Sekreter olarak atanan ve kısa sürede kuruluş ve kurumsallaşma çalışmalarını ve dört ilde teşkilatlanmasını sağlayan ve bu ajansı Türkiye’deki en iyi ilk 3 ajans arasında yer almasını sağlayan kişiydi.

Kamu-özel sektör işbirliğinin geliştirilmesi modelleri ile ilgili bilgi birikim ve beceriye sahip Vali Abdullah Erin’in Şanlıurfa’mızın kalkınmasına ve Kamu özel sektör işbirliğine büyük katkıları olacağı şüphesizdir.  Şanlıurfa’nın derdiyle dertlenen, STK başkanlarının gönderdiği mesajlara anında cevap verip, sorunun takipçisi olan, halkın gönlünde taht kuran Şanlıurfa milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak atanması da, hiş şüphe yok ki, valinin elini güçlendirecektir.

Şanlıurfa için yapacağı hayırlı hizmetler için hem bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, hem de Valimiz Abdullah Erin’le özlenen birlikteliği göreceğimize inanıyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.