Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 03.01.2018
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

URFA’DA SEÇİM HEYECANI…

 

Esnaf ve Sanatkârlar odaları birliğine bağlı, Berberler ve Kuaförler, Oto Tamirciler, Bakkallar ve Bayiler, Lokantacılar, Şoförler ve Nakliyeciler, Hazır Elbiseciler, Sebzeciler ve Pazarcılar, Elektrikçiler ve Su Tesisatçılar ile Kahveciler Odası ve daha birçok oda seçimlere hazırlanıyor.

Esnaf ve sanatkârların içinde bulunduğu odaların seçim tarihleri netleşti. 2 Ocak ve 31 Mart 2018 tarihleri arasında 58 oda kongreye gidiyor. Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı 58 mesleki kuruluş bu ay içinde yeniden başkan ve yönetimlerini seçmeye başlayacak. Kongreler dün Şanlıurfa Fırıncılar odası ve Akçakale Esnaf Odası seçimleriyle start aldı.

Odaların kongrelerinin yapılmasının ardından oda yönetimleri tarafından seçilecek olan birlik yönetiminin seçimi ise Mayıs ayında olacak.

Esnafın temsilcisinin belirlenmesi açısından da büyük önem taşıyan seçimlerde mevcut oda başkanlarının tamamının yeniden aday olup olmayacağı henüz belli olmazken, seçimlerde başkanların karşısına çıkacak adaylarda netlik kazanmaya başlıyor.

Üye sayısı fazla olan odalar dışında birçok odada ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntılar nedeniyle yönetimlerde de değişimler bekleniyor. Her odanın bir genel sekreter çalıştırma zorunluluğu özellikle küçük odaların belini bükmüş durumda. Sadece çalışanların maaşlarını ödemeye çalışan odalar, üyelerine yönelik çalışmalar yapamıyorlar. Bu nedenle yönetimlerde değişikliğe gidilmesi muhtemel görülüyor.

Mesleki kuruluşlarının seçimlerinde, esnafımız kendisine katkı sağlayacak, sektörünün sıkıntılarını bertaraf edebilecek veya en azından yaşadığı sorunu ifade edebilecek kişileri seçmeye gayret göstermeli.

Ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez öneme sahip olan Esnaf ve sanatkârlar; Ekonomik ve sosyal kalkınmanın dengeli biçimde dağıtılması ve sürdürülmesinde yaptığı katkı, işsizliğin azaltılması, istihdamın ve üretimin arttırılması, değişen piyasa koşullarına hızla uyum sağlayan yapısıyla toplumsal açıdan vazgeçilmezlerdir.

Emeğini, alın terini, yoğun teknoloji ile birleştirerek ülke kalkınmasına, istihdam ve işsizliğin önlenmesine büyük katkılarla destekleyen esnafımız, değişen makro ve mikro ekonomik dengeleri çok çabuk ve kolay tolere ederek bölgeler arasındaki büyümeye hızla katkı sağlıyor.

Ülke ekonomisinin canlandırılması ve esnaf ve sanatkârlarımızın hak ettiği ve AB ülkelerindeki meslektaşlarının seviyesine ulaştırılması için geçmişte olduğu gibi 2018 yılı içinde de özel teşvik ve destek paketleri ile desteklenmelidir.

Esnaf; Ahilik kültürünün üstün vasıflarına mensup, devletine, milletine bağlı, ülkesine hizmeti vazife ve şiar edinmiş, bilgi ve becerisini, alın terine katarak ülkesine hizmet eden güzide insanlardır.

Umuyoruz ki yeni seçilen başkanlarımız, en kıza zamanda esnaf ve sanatkârlarımızın, ülkemiz ekonomisi içinde sosyal ve siyasal yaşamda hak ettikleri yerleri almalarını sağlarlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER