Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 19.12.2016
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

URFA KENT KONSEYİNİ BEKLİYOR!

Yerel demokrasilerde önemli bir misyona sahip olan ve kent yönetimlerine büyük katkılar sunan Kent Konseyleri, son yıllarda ülkemizde ciddi mesafeler kat etti. Türkiye'de birçok ilde ve ilçede başarılı çalışmalara imza atılırken, GAP'ın başkenti Şanlıurfa, bu konuda da maalesef geri kaldı.

5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği'ne dayanarak kurulmuş yapılar olan Kent Konseyleri, merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklı ifade ediyor.

30 Mart yerel seçimlerinin ardından 3 aylık süreçte oluşturulması beklenen Şanlıurfa Kent Konseyi, aradan bunca zaman geçmesine karşın ne yazık ki kurulamadı.

Peki neden?

Hatırlarsanız; Kent Konseyi seçimlerinin Şanlıurfa’da yapılmaması çeşitli söylentilere yol açmıştı. Kent Konseyi Başkanlık seçiminin yapılmaması, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı'na şikayet konusu olmuş, bu konu yerel medya tarafından da defalarca gündeme getirilmişti.

Ancak tüm bu çabalara karşın herhangi bir sonuç alınamadı ve Şanlıurfa Kent Konseyi hala kurulamadı.

Yukarıda bahsettiğim sıkıntılı süreci ve iddiaları uzun uzadıya anlatmayacağım. Derdim o oldu, şu neden olmadı değil. Ben asıl, kent konseyinin yokluğunun Şanlıurfa için bir büyük kayıp olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Bu yüzden geçmişteki kısır döngülere değinmeyeceğim.

Her geçen gün daha da büyüyen ve bu büyümenin beraberinde getirdiği sosyo-ekonomik sorunlarla boğuşmak zorunda kalan Şanlıurfa'da, kent konseyinin olmayışı, bu kente ve bu kentte yaşayan bizlere zarar vermektedir. Hem yerel demokrasi eksik kalmakta, hem de başta çevre olmak üzere yaşadığımız bölgenin yanlış şekillendirilmesine seyirci kalınmaktadır.

Bunun en bariz örneği 11 Nisan Stadı'nın hazin durumudur. Çok uzaklarda aramaya gerek, hemen yanı başımızdaki, illerde binalar yıkılıp, beton yığınları yeşil alana çevrilirken, biz yeşil alanı Alışveriş Merkezi'ne (AVM) dönüştürüyoruz. Akıllı kentlerde insanlar daha fazla nefes alsınlar diye meydanlar açılırken, biz nefes alınacak alanlarımızı betona, daha fazla trafiğe kurban ediyoruz.

Belki de bir kent konseyimiz olsaydı, bu yanlışlığın önüne geçiyor olabilecektik. 11 Nisan Stadı sadece bir örnek. Daha onlarca var.

Kesin olan şu ki, Şanlıurfa Kent Konseyi'nin mümkün olan en kısa sürede kurulması hayati önem taşıyor. Konsey sessiz çoğunluğun sesi olacak, halkın kent yönetiminde söz sahibi olmasını sağlayacaktır.

Bu oluşumuna Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları öncelik etmeli, "Bize yakın isim başkan olsun" anlayışından vazgeçilmelidir.

Kısır siyasi çekişmelere değil, Şanlıurfa için kafa yoracak, elini taşın altına koyacak insanların bir arada olacağı bir konseye ihtiyacımız var.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER