Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 16.01.2018
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

URFA CAZİBESİNİ KAYBEDİYOR

 

Doğu ve Güneydoğu ile diğer bölgeler arasındaki kalkınmışlık sorununu kökten çözecek olan 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri programı yerini başka projelere bıraktı.

3 binin üzerinde firmanın başvuru yaptığı yaklaşık 375 bin kişiyi istihdam edecek 92 milyar liralık cazibe merkezi yatırımları halen beklemede. Kulislerde cazibe programının iptal edildiği konuşulurken, Hükümet başka projeye yöneldi. 80 milyar liralık 14 ‘süper teşvik’ projesi bu ay açıklanacak.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu ay içinde ‘süper teşvik’ bölgelerini açıklayacaklarını söyledi. Kamuoyunda ‘süper teşvik’ olarak adlandırılan ‘Proje Bazlı Destek Sistemi’ kapsamında toplam yatırım tutarı 80 milyar lirayı bulan 14 projenin yer aldığını anlatan Zeybekci, projelerin metalurji, enerji, sağlık ve petro-kimya sektörlerinde olacağını kaydetti.

BU DESTEK SİSTEMİNDE BÖLGE SINIRI OLMAYACAK

Bölge sınırı olmayan bu teşvik paketinde Güneydoğu bölgesinin yatırım cazibesinin bu şekilde kaybedeceği öngörülüyor.

Projelerin ağırlıklı olarak Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz civarında olacağı işaret edilirken akıllara Güneydoğu unutuldu mu? Sorularını getirdi.

Cazibe Merkezleri Programı ve geçmiş dönem teşvik paketleri ile görece az gelişmiş olduğu tespit edilen bölgelerde yatırımların desteklenmesi amaçlanıyordu.

Bölgeler arası iller arası kalkınmışlık seviyelerinde birçok bölge ve illerden geri kalan üretimini ve ihracatını artırmak yoluyla bölgeler arası gelişmişlik farkları azaltılmak istenen Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Van, Hakkari, Muş, Bitlis, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır gibi iller cazibe ile heyecan yaşamışken bugünlerde sessizliğe büründü.

Cazibe merkezi programına alınan 23 ilin toplam nüfusu, yaklaşık 12.4 milyon. Bu nüfusun Türkiye nüfusuna oranı yüzde 16. Bu 23 ilin Türkiye ekonomisine katkısı ise sadece yüzde 7, Türkiye ihracatındaki payı da yalnızca yüzde 2,3. İşsizlik oranı Türkiye genelinde yüzde 9,5 iken, bu 23 ilde ortalama oran yüzde 11,6

Yıllardır sanayi ve tarım başta olmak üzere birçok konuda geri kalan iller arasında Şanlıurfa’da var. Ülke ve Bölge illeri arasında işsizlik oranlarında şampiyonluğu elden bırakmayan kente yeni gelecek yatırımlarla özellikle emek yoğun sektörlere verilecek teşviklerle işsizliğe bir nebze de olsa can suyu olacaktı.

Şanlıurfa ilk kaybını 6. Bölge teşviklerinin cazibe illerine verilmesiyle aldı. Aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu Doğu ve Güneydoğu bölge illeri teşviklerde bölge sınırı olmayacağı belirtilen Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz civarında olacağı işaret edilen ‘süper teşvik’ projesi ile cazibesini kaybedecek.

Yatırımlardan önemli pay alacak olan Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz bölgelerinde önemli bir hareket oluşması beklenirken, özellikle ‘dezavantajlı bölge’ olarak nitelenen Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu da ‘pozitif ayrımcılıkla’ yeni yatırımlardan faydalanması gerekiyor.

Doğu ve güneydoğu illerine yönelik cazibe merkezi programının rafa kaldırılması Urfa ve bölgeye illerinde yatırımları durduracak ve başta bölgede işsizlik oranı daha da artacak.

Şanlıurfa Bakanıyla milletvekilleriyle STK’larıyla kentte ilgili tüm kuruluşlarıyla çok geç olmadan harekete geçerek bu durumu kentin lehine çevirmeli.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.