Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 13.06.2018
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

TÜRKİYE BÜYÜRKEN URFA ?


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü.
Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 arttı.
Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, bu yılın ilk 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,9 artarak 792 milyar 691 milyon lira olarak gerçekleşti.
Büyüme ile ilgili önceki gün yaşanan gelişmeler bu şekildeydi. Çok güzel!
Büyüyoruz ama bölgelerarası gelişmişlik seviyelerine baktığımızda büyümeye, hangi illerin daha çok katkı yaptığını da gözden kaçırmamak gerekiyor.
Şanlıurfa 2012 yılında 6. Bölge teşvik kapsamında yer alan iller arasında aldığı yatırımlarla şampiyon olmuştu. Tekstil adası ve ayakkabı sanayisi ile beraber 15 bin civarında yeni istihdam beklentisi bugün de hayalleri süslemekte.
6 yıldır sürekli dinlediğimiz slogan haline gelen Hazır giyim Tekstil adası ve ayakkabı sanayisi gelmez ise neyi konuşuruz?
Şanlıurfa 1 ve 2. Kısım Organze Sanayi bölgesinde toplam 280 fabrika var ve bu fabrikaların yaklaşık %65’i tekstil sektörünü oluşturuyor. Bu fabrikaların birçoğu da çırçır denilen kütlü pamuk presleme fabrikaları yani yılın birkaç ayı çalışan diğer zamanlarda kapalı olan fabrikalar.
Peki, komşu ilimiz Gaziantep’te? Ben söyleyeyim OSB’de 950 fabrika var.
Şanlıurfa 1 ve 2. kısım OSB’de toplam çalışan sayısı ise 19,651 kişi Türkiye’de sadece bir holding bile 40 binin üzerinde istihdam yaratırken biz 2 kısımdan oluşan övünerek bitiremediğimiz OSB mizde 19,651 kişiye istihdam sağlamış durumdayız. Komşu il mi? onu ben söylemeyeyim..
Evet, hedeflerimiz var, 2023 Türkiye’sine Şanlıurfa OSB olarak 50-60 bin istihdam ile girmeyi amaçlıyoruz bunun için çok çalışıyoruz!
Türkiye büyürken bizde nüfus olarak araç sayısı olarak lüks otomobil ve binalarla büyüyoruz. Tarımda tek düz ürün deseni ile yastık altında ve mevduatta bulunan paralarımızla büyüyoruz!
İthal siyasetçi, ithal kamu kurum müdürleri ile büyüyoruz!
İhracat rakamlarına baktığımızda çevre illerin gerisinde kaldık. Gittikçe aşağı yönlü seyreden hatta bu gidişle yok denecek ihracatımızla büyüyoruz!.
Mevduattaki paraları yatırıma dönüştürmedikçe, halen gayrimenkul üzerinde kazanç düşünüp yatırıma istihdama önem vermedikçe, tefeci arayışımız devam edecek.
Türkiye büyüdü ama Urfa küçülmeye devam ediyor.
Büyümek için üretime ağırlık vermeli, ürettiğimiz ürünleri doğru pazara yönlendirmeli, İstihdama yönelen yatırımcıların önlerindeki bürokrasi engeli kaldırılmalı, gelir dağılımını adil olarak halka verilerek milli sermaye artırılmalı.
Ez cümle Türkiye büyürken Urfa’nın bu büyümeye katkısı nedir? Urfa bu büyümeden nasıl nasiplendi?  
Sorularına cevapları umarım birileri verir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.