Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 07.02.2018
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

Şanlıurfa’nın karnesi zayıf!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2017 yılı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye geneli toplam ihracat 2016 yılı ihracat rakamlarına göre yüzde 8,9 büyüyerek 147 milyar 315 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 2017 yılında 145,6 Milyon dolar ihracat yapan Şanlıurfa geçen yıla göre % 20 küçülme gösterdi.

Şanlıurfa’nın ihracat rakamındaki en büyük payı 73 Milyon 701 bin dolar ile Tekstil ve Hammaddeleri, Elektrik Elektronik ve Hizmet, Yaş sebze ve Meyve, Çimento Cam seramik ve Toprak Ürünleri oluştururken, Şanlıurfa 2016 yılında tüm illerin değer sıralamasında bölgedeki birçok ilin gerisinde kalarak 37. Sırada yer almıştı.

 

Şanlıurfa 2017 yılında da 8 basamak daha düşerek bölge illerinin gerisinde kalarak 45. sırada yer buldu. Şanlıurfa 2017 yılında en fazla ihracat yaptığı ülkelerin başında 58 Milyon 868 bin dolar ile Irak olurken, Suriye’ye ise 29 milyon 209 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İhracat yapabilmenin temel bazı koşulları var. Birincisi satacak malınız olacak, ikincisi malınızı satacağınız pazarlar bulacaksınız, üçüncüsü de sizinle aynı pazara aynı malı satma durumundaki rakiplerinizle rekabet edebilecek güce sahip olacaksınız.

Satacak malımız var mı?

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde bir elin parmakları kadar ihracat yapabilecek fabrika bulunuyor. Bu sayının artması için ise özellikle sürekli dile getirdiğimiz yerli yatırımcının sanayiye yönlenmesi gerekliliğidir.

Uzun süredir taşınmazlar üzerine yatırım yapan Şanlıurfalı yatırımcılar, son yıllarda gayrimenkul fiyatlarında yaşanan durgunluktan dolayı istedikleri kazancı elde edemediler.

Bu kişilere hükümetin verdiği teşvikler, yatırım fırsatları anlatılarak hem bölgeye yatırım yapmaları sağlanmalı hem de imalat sektörü emek yoğun sektörler olduğu için istihdama büyük katkı sağlamalarına fırsat olacaktır.

İhracatımızın artışının önündeki bir diğer engelin ise çevremizdeki ülkelerde yaşanan sorunlardır. Ancak Ortadoğu’ da suların durulmasının ardından buradaki yatırımcılara büyük fırsatlar doğacak. Ortadoğu pazarına yakınlığı bölgedeki teşvik fırsatları rekabet şanslarını daha da artıracak.

Genç nüfusumuz teşviklerimiz tarımda turizmde avantajlarımız ile övünürken bunları kazanca dönüştürme zamanımız geçiyor. Türkiye’nin 9.cu büyükşehri Şanlıurfa’mız maalesef ihracatta 45.sırada yer buluyor.

Yaşanan olumsuzlukları bir bahane olarak görmeyip, Bizim her durumda ihracatımızı artırmamız gerekiyor. Ar-ge, inovasyon, markalaşma ve tasarım alanlarında katma değer artırıcı faaliyetlere yönelmeliyiz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER