Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 13.11.2017
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

Kent Konseyi’ne kimler seçilecek?

Yaklaşık 3 yıldır sürüncemede olan ve bugüne dek göz ardı edilen Şanlıurfa Kent Konseyi seçimi nihayet yapılıyor. Şehirlerin sosyo-ekonomik gelişiminde önemli bir yer tutan Kent Konseyi’nin gerçek işlevinin yerine getirebilmesi için, her şeyden önce donanımlı kişilerden oluşturulması gerekiyor.

Ülkemizde 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği'ne dayanarak kurulmuş yapılar olan Kent Konseyi seçimleri, normalde yerel seçimlerin ardından yapılıyor. Şanlıurfa’da ise, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından geçen bunca zamana karşın, seçimler yapılmadığı için Kent Konseyi kurulmadı.

Daha önce yazmış olduğum bir yazıda, seçimlerin neden yapılmadığını irdelemiş, Kent Konseyi’nin Şanlıurfa için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmiştim. Kırsaldan ve il dışından gelen göçlerle büyüyen ve bu büyümenin beraberinde getirdiği sosyo-ekonomik sorunlarla boğuşmak zorunda kalan Şanlıurfa'da, kent konseyinin olmayışını alınan bazı kararlarla daha iyi hissetmiş olduk.

Buna rağmen, hala “Şanlıurfa’nın başka sorunu yok mu?”,  “Neden kent konseyini bu kadar önemsiyorsunuz” diyenler de aramızda bulunuyor. Ben bu kısır tartışmalara yerine, bu ay sonunda gerçekleştirilecek olan Kent Konseyi seçimine odaklanmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Kasım ayı sonunda yapılacak seçimlerde, başkanlık için kamuoyunda çeşitli isimler telaffuz ediliyor. Ancak sahada bunun için çalışan tek bir isim olduğunu görüyoruz. Kent Konseyi seçimlerinde dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi ise, konseye seçilecek kişilerin kısır siyasi çekişmelerden öte Şanlıurfa için kafa yoracak, elini taşın altına koyacak teknik bilgi ve beceriye sahip insanlardan oluşmasıdır. Sivil Toplum Kuruluşları, siyasi partiler, odalar, dernekler vb. kuruluşlardan konseye seçilecek isimlerin düzenlenecek toplantılara katılarak, fikir üretecek kişiler olmasına dikkat edilmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.