Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 19.12.2017
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

Hızlı trenden önce OSB demiryolu!

 

Tarihi 12.500 yıl öncesine dayanan, “Bereketli Hilal” olarak adlandırılan Yukarı Mezopotamya’nın verimli toprakları üzerinde yer alan ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa, günümüzde de jeostratejik konumu nedeniyle birçok ticaret yolunun kavşak noktasında yer alıyor.

GAP’ın başkenti olan Şanlıurfa; geniş sulanabilir arazi varlığı nedeniyle, tarım ve tarıma dayalı sanayi açısından önemli bir potansiyele sahip. Genç nüfus varlığı ve yeni teşvik sisteminde 6. Bölgede yer alarak sanayileşme yolunda önemli bir fırsat yakalayan Şanlıurfa’da üretilen ürünlerin en kısa sürede ve en rekabetçi fiyatlarla pazarlara ulaştırılması son derece önem arz ediyor.

Şanlıurfa’da Demiryolu ile oluşacak Lojistik Merkezi Kara Limanının kurulmasının kentin kalkınmasını hızlandıracak, İşsizlikle boğuşan kentte istihdam oluşturacak, çevre kirliliğini ve şehir trafiğini azaltacak. Merkezi Kara Limanı sayesinde işletmelerin lojistik maliyetleri önemli ölçüde azalacak. Rekabet etme şansları daha fazla olacak, ayrıca kurulacak merkezde depo, antrepo, tren istasyonu, otel, hizmet binaları olmasının yanı sıra gümrük, kargo, sigorta, elleçleme, paketleme, bakım onarım hizmetleri de verilmiş olacak. Bu merkez sayesinde Şanlıurfa’da üretilen tarımsal ürünlerin paketlenerek bölgeye ve dış ülkelere satılarak daha fazla gelir elde edilebilecek.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan,  Şanlıurfa’da Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ile yaptığı toplantıda Şanlıurfa’ya hızlı tren müjdesini verdi. Sivil toplum Kuruluşu Başkanları ve Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi yatırımcılarının sürekli dile getirdiği Şanlıurfa’nın lojistik bir merkez haline gelmesi için gerekli olan Mürşitpınar-OSB Demiryolu projesinin gerçekleştirilmesi talepleri de gündeme geldi. Bakan Arslan, Mürşitpınar-OSB Demiryolu projesinin Hızlı Tren projesi içinde değerlendireceklerini bu toplantıda dile getirdi.

Kamuoyunda hızlı tren müjdesi öne çıktı. Gözden kaçan büyük ayrıntı ise Mürşitpınar-OSB demiryolunun bu kentte kazandıracağı yukarıda sıraladığım büyük kazanımlardı. Bu yüzden Hızlı Tren’den önce Mürşitpınar – OSB demiryolu bu kente gelmeli.

Tüm bu imkânları sağlayacak projenin takipçisi olmalıyız. Kentin en büyük sorunu olan işsizliğe bir nebzede çare olacak bu tür projelerdeki gelişmeleri yakından takip ederek sonuca ulaştırmalıyız.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.