lisans koleji sol
lisans koleji
  • 08.05.2020
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

Harran Ovasında yem bereketi!

Türkiye’nin en çok sulanabilir arazisine sahip Şanlıurfa, Kütlü pamuk üretiminde tek başına Türkiye’nin % 45 oranında üretimine sahip idi. Ancak geçtiğimiz yıl kütlü pamuk üretiminde  % 100 oranında verim kaybına uğrayan bölge çiftçileri yaşadıkları zararın ardından pamuk üretiminden bu yıl vazgeçmek zorunda kaldı.

Ancak kütlü pamuk üretimine devam etmek isteyen çiftçiler Münavebeli tarım yaparak ekimlerine şu günlerde gerçekleştiriyorlar.

Münavebeli tarımın yapılması ile bu yıl Harran ovasında her zamankinden çok yem bitkisi ekildi. Geçtiğimiz yıl 50 bin dekar civarından olan yem bitkisi bu yıl 250 bin dekar civarına yükseldi. İl genelinde sebze üretimi de artarken, en büyük rekolte Buğday ve Mısır üretiminde.

Mevsim normallerinin üzerinde yağış alan Şanlıurfa 2020 yılında Hububat üretiminde en düşük 1 milyon yüz bin ton civarında üretim bekliyor.

Geçtiğimiz yıl 700 bin ton civarında hububat rekoltesi bu yıl en az % 50 olarak artmış olacak.

Geçtiğimiz yıl 350 bin ton üretimi yapılan Dane mısır bu yıl 700 bin ton civarında rekolteye ulaşması bekleniyor.

Mercimek üretiminde % 35 Arpa üretiminde % 30 artış bekleniyor.

Kütlü pamuk ekili alanlarda mevsim gidişatı nedeniyle bu yıl verimli olacağı öngörülürken ancak geçen yıla oranla ekimi azaldığından rekolte düşük olacak.

Harran ovası şu aralar yem yeşil yağışlı geçen günlerin ardından buğday başaklarının taneleri dolmaya başladı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlı hava ve fenelojik gözlemler sonrasında bu yıl tarım şehrinde bereket bekleniyor.

Tüm pamuk alanlarında kaliteli yem bitkisi ekimi konusunda bakanlık tarafından başlatılan çalışmanın etkisiyle de yem bitkisi ciddi anlamda ara ürün olarak üretilmeye başlandı. Şanlıurfa tek başına Türkiye’nin kaliteli kaba yem bitkisi konusunda % 35 civarında üretime ev sahipliği yapmak için hazırlanıyor.

Küçükbaş hayvan sayısı ile Türkiye’nin ilk 3 şehri arasında olan,  Büyükbaş hayvan üretiminde Türkiye’nin ilk 12 ili arasında olan Şanlıurfa'da kaliteli kaba yem bitkisinin üretiminin artması ile hayvancılık girdilerinin en büyük maliyetini oluşturan yem fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Kaliteli kaba yem üretimi ile beslenen küçük ve Büyükbaş hayvanlar yapılan araştırmalarda diğer yemler ile beslenen hayvanlara oranla et ve sütünde % 12 ile %  18 arasında artışın olduğu tespit edildi.

Bölgede 2 yıl önce 20 bin dekar ile deneme ile başlanan yem bitkisinin bu yıl 250 bin dekarı aştı. Yem bitkisi ekiminde Şanlıurfa önümüzdeki yıllarda 500 bin dekara ulaşmayı hedefledi.

Kaliteli kaba yem bitkisi ile gelişen sanayinin yanında kırsalda küçük aile işletmelerinin hayvancılığa da yönlendirecek.

Gelişen modern sanayileşmenin yanında kırsalda küçük aile işletmelerinin bu alana yönelmesi büyük bir dönüşünün başlangıcı olabilir.

Bereketli topraklarıyla Şanlıurfa, bitkisel ve hayvansal üretimde önümüzdeki yıllarda çok daha farklı bir yere gelebilir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.