Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 02.01.2019
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

Göbeklitepe ile uçabilecek miyiz?

Hepimiz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen, "2019 Göbeklitepe Yılı" müjdesinin sevincini yaşıyoruz. Bu atılım, hiç kuşku yok ki Şanlıurfa'ya büyük katkı sağlayacak. Her yönüyle kent ekonomisine zenginlik katacak.
Yurt dışı ve yurt içinden bölgeye gelen turist sayısında ciddi artış sağlanacak. Peki, Göbeklitepe'yi görmek isteyenler, Şanlıurfa'ya nasıl gelecek?
Tarih sahnesinde 'devrim' niteliğinde bir keşif olarak tanımlanan, dünyanın orijinal haliyle günümüze kalmış en eski tapınağı Göbeklitepe'ye ev sahipliği yapan Şanlıurfa milyonlarca turist bekliyor.
UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi'ne alınan, Stonehenge'den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski olan Göbeklitepe'nin geçmişi günümüzden 11 bin 600 yıl öncesine dayanıyor. 
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 2019, "Göbeklitepe Turizm Yılı" olarak ilan edildi.
2018 yılı içinde yaklaşık 1 milyon kişinin konakladığı Şanlıurfa'da," Göbeklitepe 2019 Turizm yılı" ile bu sayının en az iki katına çıkacağı öngörülüyor. Ancak bunun için Şanlıurfa'nın hava ulaşımının acilen yeniden düzenlenmesi gerekiyor.
Bilindiği üzere, Şanlıurfa GAP Havalimanı'ndan sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'e uçuşlar mevcut. İlimiz ve çevre illerdeki yolcu yoğunluğuna rağmen, Antalya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ve yurt dışı ülkelerine herhangi bir uçuş gerçekleştirilmiyor. 
Şanlıurfa'da ikamet eden çok sayıda öğrenci, eğitim hayatını sürdürmek için Kıbrıs'ı tercih ediyor. Öğrenciler, kentimizden Kuzey Kıbrıs'a sefer olmadığı için diğer illere gitmek zorunda kalıyor.  
Ülkemizin yaz sezonunda en büyük turist alan bölgesi olan Antalya'ya halen 2, 5 milyon nüfuslu bir şehirden direkt uçak seferi bulunmuyor. Bu durum özellikle tatil aylarında büyük sıkıntıya neden oluyor.
2018 yılı Kasım ayı sonu itibariyle, kesin olmayan bazı rakamlara bakacak olursak;
Şanlıurfa'ya Kasım 2018 sonu itibari ile 5 bin 167 karşılıklı uçak seferi düzenleniyor ve bu seferlerde 18 bini yabancı olmak üzere toplam 795 bin kişi uçuyor.
Aynı tarihlerde, Şanlıurfa'mızın 140 km ötesinde bulunan Gaziantep'e, 16 bin uçak seferi, 180 km uzaklıkta bulunan Diyarbakır'a ise 12 bin 260 uçak seferi gerçekleştiriliyor.
Şanlıurfa'nın 2017 yılı nüfusu; 1.985.753'dir. Şanlıurfa'da kayıtlı Suriyeli Muhacir sayısı ise 469 bin 215 kişi.  100 bin civarında kişinin de kayıt dışı olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 2,5 milyon kişiye ev sahipliği yapan Şanlıurfa'da uçak seferleri yetersiz kalıyor.

Diyarbakır'ın nüfusu 1.700.000, Gaziantep'in nüfusu ise 2.000.000. Ancak yakından bakınca, Gaziantep'e 16 bin, Diyarbakır'a 12 bin uçak seferi yapılırken, Şanlıurfa'da bu sayının 5 binde kaldığı görülüyor.

"Göbeklitepe Turizm Yılı" ilanından sonra, kentin hava ulaşımının ve sefer sayısının yeniden gözden geçirilmesi kaçınılmaz olmuştur. Aksi halde mevcut sorunlara yenileri eklenecek ve Şanlıurfa'nın yakaladığı bu tarihi fırsat sekteye uğrayacaktır.
Yurt dışından Şanlıurfa'ya direkt uçuş ihtiyacı doğduğu gibi, yurt içinde de yeni seferlere gereksinim vardır. Göbeklitepe'yi görmek isteyenler için, bölgenin kolay ulaşılabilir olması büyük önem arz ediyor. 
Bu arada Göbeklitepe ile giydirilmiş bir uçağımız neden olmasın.
İlgililere duyurulur!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.