Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 19.10.2017
Mutlu Güneş

Mutlu Güneş

Beyaz altın madeni Urfa!

Türkiye’nin toplam kütlü pamuk üretiminin yüzde 42’sini tek başına yetiştiren Şanlıurfa’da pamuk üreticilerinin yüzü nihayet gülüyor. GAP projesinin hayata geçirilmesiyle sulanabilir arazileri genişleyen Şanlıurfa, pamuk üretiminde Ege bölgesini geride bırakmanın haklı gururunu yaşıyor.

Şanlıurfa, son yıllarda artan ekim alanlarıyla, “Beyaz altın” olarak adlandırılan pamuğa imzasını atar hale geldi. Şu an pamukta ülke üretiminin yüzde 42’lik dilimine sahip olan kent, Suruç Ovası’nın sulanmaya başlamasıyla, Türkiye üretiminin yarısını tek başına karşılıyor olacak. Bu kadar büyük bir potansiyele ev sahipliği yapan yöre çiftçisine, bir müjdeli haberi de Şanlıurfa Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya verdi.

Şanlıurfalı üreticiler, pamuklarını gerektiğinde stoklayabileceği, buradan alacağı akredite ile kredi bile kullanabileceği lisanslı deposuna sonunda kavuşuyor. Mehmet Kaya’nın uzun uğraş ve emekleri sonunda, “Hayalimi gerçekleştirdim” dediği bu proje, Rekabetçi Sektörler programından faydalanılarak yaşama geçirildi.  24 bin ton kapasiteli Lisanslı depo, tamamı hibe olarak yaklaşık 10 milyon Euro’ya mal oldu.

Üreticilerin yanı sıra, bölgede üretilen pamuk hammaddesini işleyen iplik, dokuma ve tekstil sanayi firmalarının da ortak kullanımına sunulacak Şanlıurfa Lisanslı Pamuk Deposu,  Türkiye'nin en büyük lisanslı pamuk deposu ve Dünyanın en iyi tarım ürünü depolama ve satış sistemi özelliğine sahip olacak.

Pamuk, GAP çiftçisinin en büyük gelir kaynağı, sulama, depolama ve işleme kapasitesinin artmasıyla pamuk çiftçisinin yüzü daha çok gülecek. Bu projeyle üretici, tüccar, sanayici, devletimiz kazanacak.

Pamuk; bu yıl gerek açıklanan alım fiyatı ile, gerekse verilecek olan destek miktarının artırılmasıyla üreticisinin yüzünü yıllar sonra güldürdü.

Sulamaya açılan yeni ovalar, faaliyete geçecek olan lisanslı depo, alım fiyatı, ve destek miktarı gibi etkenler, hiç kuşkusuz bölgede üretimi daha da artıracak.

Bölgede daha önceleri elden toplama yüzünden kirli pamuk sıkıntısı yaşanıyor, rekolte düşüşleri görülüyordu.  Tarlalara teknolojinin girmesi, ürünlerin biçerdöverlerle toplanmasıyla bu sorun da ortadan kalkmış oldu.  Şanlıurfa artık Türkiye’nin en kaliteli pamuklarını yetiştiriyor. Dilerim, tarımdaki bu iyi gelişmeler kısa sürede bölge sanayisine de yansır. Ve sadece üreten değil, ürettiğini entegre tesislerde mamul hale getiren bir kent haline geliriz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.