lisans koleji sol
lisans koleji
  • 05.01.2021
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Yılbaşı ve Akıl tutulması

Resmi veya özel bir kuruluşun  çalışanları;yetkililerin direktiflerine muhalif hareketlerini topluca eyleme dökmeleri  nasıl ki toplu bir isyanı söz konusu ediyorsa;o yılbaşı denilen malum gecede, çoğunluğun dince içilmesi haram olan İlahi buyruğu kulak ardı etmeleri  de toplu isyana girer.

Yılbaşı;insanların  akıllarından ferağat ettiği,tüm manevi değerleri öteleyerek salt na meşru eğlenceye yöneldiği bir gecedir.O akıl ki,yüce Allah'ın;99 ismiyle prgramlanarak , müspet düşünüp,müspet yaşayabilelim diye bize  emanet verilen bir bilgisayardır. Onu içki veya  benzeri bir şeyle bozmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. 

Bunun emanete hıyanet ad edilïp,  hesabı sorulmaz mı sanılır...

Manevi değerler unutularak, tertiplenen o malum gecede çılgınca eğlenen insanların o anlarda akıllarına hiç mi
ölüm  gelmiyor (?)

Oysa meşru çerçevede de insanlar pekala eğlenerek, yiyip içebilirler.İlla içki içip, maneviyatlarına halel getirmelerine gerek yok...

Ecelin vaki olduğu,ölümün gerçek ve ne zaman tecelli edeceği meçhul iken, bir gaflet anında kişiyi yakalaması ;o kişinin bir anlık gafletini ebedi bir azaba çevirmez mi...

Dünya üzerinde bir takım hesaplar yapılırken;öbür dünya ile ilgili hesaplarında yapılması gerekir.

Bunun ertelenmesi olmaz...İlla ki hesaba çekilecek bir günün olacağı iki kere iki dört eder derecesinde kesin ve katidir.

Alınan bir yudum içkinin beyin denilen o muhteşem yapının temel taşları olan hücrelerin binlercesini tarumar ettiği tıpça tesbit edilmiştir.  

O yapının bozulması demek; içinde var olan melekelerin aklın,muhasebe yeteneğinin,mantığın ve cümle hissiyattın  bozulması demektir.

Şayet hastalığı bertaraf edip ,beşer-i acziyeti ortadan kaldırabilirsek;ölümü ve eceli de engellemek gibi bir gücü elimizde tutabiliyorsak,o zaman tamam;herkes meşru;gayr-ı meşru,dilediği gibi bir yaşam sürdürebilir...

Bunlar da olmayacağına göre;hala İlahi buyruklar dışında ameller sergilemenin bir anlamı var mı bilemiyorum.

 "Zikir,Fikir,Şükür"gibi yapılması gereken  kavramları yapmayıp,yüce Allah'ın bu kavramlara mukabil  sunduğu Cenneti bir anlık na meşru bir zevk için harcamak nasıl bir akla hizmettir doğrusu anlamak güçtür diyor,yazımı bir şiirimle bitirmek  istiyorum. 

GEL BERİ GEL

Gel dost gafil olma hak'tan 
Uzak durma gel beri gel
Hak yarattı bizi yoktan
Uzak durma gel beri gel 

Hakikati öze zerk et
Nur ile imanın berk et
Menfi ne var;ne yok terk et
Uzak durma gel beri gel 

Kalp gözünü aç ta bir bak.
Siyah siyahtır;ak ta ak
Hakikat su gibi berrak 
Uzak durma gel beri gel 

Yüz çevirme iyilikten 
Ne çıkar ki kötülükten 
Hakk'a  dair güzellikten 
Uzak durma gel beri gel.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.