lisans koleji sol
lisans koleji
  • 09.12.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

YERYÜZÜNÜN İKİ KIYMETLI UNSURU (Kadın ve Erkek)

Kadın da ;erkek te ayrı gezenlerden  yeryüzüne inmiş varlıklar değildir.Her ikisi de aslında yeryüzünün en kıymetlı unsurlardır.

Beşeri yapılanmada tıpkı bir araya gelip, atomlar gibi molekül vasfını elde ederek,İlahi emirlerler doğrultusunda hareket etmeye zorunlu iki vazifelidir.

Birbirine mecbur bu iki varlığın, yine birbirlerine uyguladıkları şiddet gibi olumsuz reaksiyonlar,onların kendi silahlarıyla kendilerini vurmaya benzer.

Allah hariç;tüm tüm yaratılanın kendi kendine var olması gibi bir istidadi durum mümkün değildir. Bu acziyet içinde iken, iki varlığın birbirlerine karşı üstünlük taslamak gibi bir lüksü olabilir mi sizce?

Aynı yasalara tabi;fakat görevleri itibarıyla farklı departmanlarda çalışıyor olmaları,tarafların kendilerini bir  üsünlük vasfıyla taltif etmelerinin doğru bir yanı olduğu kabul edilir bir şey değil.

Biri ruh;diğeri beden ise,bir diğerinin;yek diğerine gösterdiğini sandığı şiddet olgusu,aslında endirek kendisine karşı işlenmiş oluyor.

Tıpkı Nasrettin hoca'nın;ağacın üzerine çıkıp,altındaki dalı kesmesi gibi...

Siz bir ormanı keserseniz,kendinize zarar vermiş olmuyor musunuz?

Ki,bu da doğaya tamamen aykırıdır.Yapılanlar her ne ise, karşılığı da öyle olur.Bu determine olgu içinde hangi davranış vuku bulmuşsa,o davranışın sahibine cevabi yansımalar aynı şekilde tezahür eder.

Her halükârda ne yapılırsa yapılsın;ne işlenirse işlensin muhatabı yine failin kendisidir.

Peki bu eylemi, sadece o kişiyi mi bağlar?Elbette değil.Bunun sadece bir kişide kalmayıp, alemşumul  olduğu akıldan uzak tutulmaması gerekir.Yukardaki orman örneğinde olduğu gibi.Yanması herkesi ilgilendirir.Hal böyle olunca da, bir duyarsızlığın ortadan kalkması doğa gereği  kaçınılmaz olur...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.