lisans koleji sol
lisans koleji
  • 06.05.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Tedbir ve Takdir

Dünya şu an global bir tatil süreci yaşıyor.

Mahiyetini henüz çözemedikleri bir virüs üzerinde günlerdir kafa patlatan bilim adamlarının, başka çıkar yol bulamadıkları bu basit yöntemin işe yarayıp yaramayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz İnşallah!

Gözle dahi görünmeyen bir virüsün insanoğlunu nasıl bir acziyetle karşı karşıya getirdiğine dair bir ibret tablosunu görüp ders çıkarmamak akla bir hakaret gibi geliyor.

Bu virüsün; şu an, statüleri ne olursa olsun, herkesi tek bir kategoride değerlendirmeye tabi tutulmasına müvvekel bir unsur olma özelliğini taşıması, bir hikmet-î İlahiyi gündem konusu yapabilir.

İnsanoğlu, menfi olaylar karşısında korku ve panik yerine; derin bir süküneti varît kılarak, akıl'cıl bir yaklaşım sergilerse, emin olun, söz konusu tehlikeyi minimize eder, hatta etkisini yok denilecek bir seviyenin altına düşürebilir.

Unutulmamalı ki; tehâvuş ve tevâhüm, aklî düzene olumsuz etkileri olan unsurlardır. Bu süreçte kişi veya kişilerin, beyinsel savunma mekanizmasının devre dışı olması kaçınılmaz boyuta gelir. Böyle olunca çözüme giden yolda tıkanmış olur.

Gece yatağınızda uyumadan önce, kapınızın, veya evinizin herhangi bir yerinde sarkan bir ipi; birden Yılan sanıp panik olmanız durumunda, anlık ta olsa sağlıklı düşünmek gibi bir yeteneğiniz dumura uğrayabiliyorsa; bunun yukarıdaki örnek için bir argüman teşkil edeceği kanaatindeyim

Gerek maddi gerek manevi, her tasarrufatın Allah’a ait olduğunu, tüm Hadiselerin birer hikmete istinat ettiğini sağlam bir iman penceresinden bakmamız işlerimizi daha kolaylaştırır.

Bu müspet bakışın; daha sağlıklı bir düşünceyle beraber, bir rahatlatmayı da söz konusu yapacağını söyleyebilirim.

Bu şekilde çözüme giden yol; mantık taşlarıyla örülerek, istenen sonuç elde edilebilir.

Bazen aleyhimizde tezahür ettiğini sandığımız bir olayın, Allah'ın şefkat tokattı olduğunu telakki ederek, tıpkı bir annenin; hatta yapan çocuğuna edeplendirme babında atığı tokat gibidir.

Çocuk; annesinin bu muvakkat ve kısa ömürlü gazabından sonra; yine onun şefkatli kollarına atılacağı iki kere iki dört eder derecesinde sabittir.

Taktirle Tedbir, ayrılmaz ikilidir aslında... Her ne kadar birebirlerine tenakuza bir görüntü verseler de; bu onların dost olmadıkları anlamına gelmez. İyi bir tedbir, iyi bir takdir’in tecelli etmesine vesile olabilir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.