lisans koleji sol
lisans koleji
  • 02.03.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Teammül ve Temayül

Teammüller, teyammüllere göredir; çünkü teyammülller’in çıkış yeri Beyin’dir. Beyin teammüller'e tabi değildir. O yüzden es kaza işlenen bir suç; teamülden işlenen suça nazaran daha hafiftir.

Var oluş nedeni beyin konseyi tarafından kararlaştırılan bir fiilin; organizmanın ilgili organına sirayeti sonucu vücuda gelmişse, elbette bunun cezası, suçun türüne göre bir muameleyi hukuk platformuna çıkartır. Vuku bulan menfi bir fiilin doğurduğu" nedamet" "olgusu, bu iki kavramın sentezine sebep teşkil eder. Yani başka bir deyişle, ikisinden birinin, bir menfi durumla tezahürü, pişmanlığı söz konusu yapar. Pişmanlık çoğu zaman telafisi olmayan bir konsepttir. Keşkelerin Ayyuka çıktığı bu durum, hiç bir insanın tasvibine sunulacak kadar değer arz etmemektedir.

Sebep sonuç ilişkileri kendi doğal yapısında determine edilmiş bu sisteme tenakuz bir davranışı monte etmeye çalışmak, öznel veya nesnel bir tahribatı yaşam platformuna dâhil eder. Yüce Allah tarafından cuz-i iradesi tasarrufuna bırakılan insanoğlunun; akli melekler ışığında davranışlar sergilemesi; sübjektif hissiyatını mantık süzgecinden geçirmesi gerekir.

Bu davranışların doğuracağı müspet veya menfi; çevresel tüm yankıların muhasebesi iyi yapılmalıdır. Yani suç kişisel de olsa; toplumun her kesimine etkileşimi kaçınılmazdır. Tıpkı suya atılan bir taşın oluşmasına sebep olduğu küçük bir dairenin, büyüyüp, çoğalarak her tarafa yayılması gibi.

Bütün bunlar demek oluyor ki, kişi kendisinden sorumlu olduğu kadar; yaşadığı muhitte karşı da sorumludur. Muhataba atılacak bir Tokat’ın; muhatap tarafından iadesi yukarıda bahsedilen determine konseptlerine münhasır durumdur.

Sözün özüne dönersek, bu doğal konseptler içinde bir yaşamın tesisi herkes için en hayırlı olanıdır. Bu üç günlük dünyada asıl olan, hiç suç işlememek; bu gök Kubbe altında hoş bir seda bırakmaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER