lisans koleji sol
lisans koleji
  • 14.11.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Şiddet Melanettır

Kadın olmadan erkek;erkek olmadan kadın olamayacağına göre,birbirinin olmazsa olmazı olan bu iki unsurun aile gibi kutsal bir kurumun da olmasa olmazlarıdır...

Bir dişi;bir erkekten inkişaf eden her türlü canlı,kimi içgüdüsel;kimi şuurla hareket etsin kurallar aynı kurallardır.Birinin yek diğerine mütecavizane bir eylemi tüm kâinatı kapsar.

Bir gemide;biri veya birileri tarafından,o geminin işleyişine dair bir halel gelmesi,o gemi ve içinde bulunan herkes için bir tehlike sözkonusudur.

Şimdi o gemidekilerden bir tanesi, kim olursa olsun kalkıp;"Aman bana ne!.."diyebilme lüksüne sahip mi,tabiki hayır...

Çünkü biliyor ki gemi batarsa kendiside batacaktır...

Denizde şiddetli bir fırtına esmektedir...Yine sözkonusu geminizin firtınaya karşı alabora olma ihtimali yüksek seviyelerde...Bu durumda topyekün bir birlikteliğin sağlanıp, ortak bir mücadele zorunlu olmaz mı?..

Çevrenizde,sokağınızda,oturduğunuz mekanda,veyahut yolda,ne tür canlı olursa olsun bir şiddet eylemiyle karşı karşıya kalmışsa; buna müdahil olmak, olması gereken bir yaratılış prosüdürüdür.

Tüm mahlukat'ın belirli kurallar içinde varlık arzetmesi değişmez bir İlahi projedir.Bunu kimsenin bozacak gücü kuvveti yoktur.Buna kalkışmak insanı bir Firavun yada Nemrut'un derekesine düşürür ki ; buda o kişi için geriye dönüşü olmayan bir felakettir.

ZULME RAĞBET GÖSTEREN,ZULMETTE BOĞULUR...Tıpkı Firavunun denizde bir balçıkla;Firavunun da bir sivrisinekle helak olması gibi...Çünkü onlar Allah'a şirk koştular.Kuşkusuz Allah kendisine şirk koşanları sevmez.

Kimse kimsenin kölesi, yada üzerinde  hak idia edecek bir mülkü degildir.Böyle bir zana kapılıp,şiddet gibi menfi bir fiile kalkışması,failini şirk gibi bir duruma sokar ki; maazallah bu hiç te  tavsip edilecek bir sıfat degildir...

Ve insan oğlu;nedense basit;ama Cennet gibi baki,güzel bir yaşam için çalışacaklarına; kat kat  daha meşakatli, daha çetin ve içinde alevlerin boygösterdiği Cehennem  gibi ebedi bir azapla yaşamayı tercih ederler cidden anlamak güçtür...

Allah cümlemizi takvada faik,hayırda saik,helal kazançta muvafık eylesin!..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.