lisans koleji sol
lisans koleji
  • 25.09.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

ŞİDDET FITRATA AYKIRIDIR 

Yüce Allah'ın; ayaklarına Cennetini serdirecek kadar değer verdiği kadınlara; bir erkeğin zarar verecek kadar  ileri gitmesinin insani boyutu masaya yatırılırsa ellerine geçeceği tek şey; tekamüle erememiş hastalıklı bir kişilik olacaktır. 

Menfi veriler sürecinde olagelmiş bir ruhsal yapıdan; dışa olacak müspet yansımalar beklenemez.

Atılan bir parça ekmeğin en vahşi hayvanı bile yumuşatabilmesi söz konusu iken;bir erkeğin;kendisine sofra kuran karısına şiddet içerikli bir davranışı reva görmesi nasıl bir halet-i ruhiyedir anlamak zordur.

Bu tür hastalıklı kişilerin; sadece kadınlara değil;ilerde vermesi kuvvetle muhtemel  çevresel tahrip ler göz önüne alınarak çarçabuk  toplumdan bir izolasyonu gerektirir.

Bunların eğitilerek, toplumun yaşayış kurallarına uyum sergilemelerini  beklemek nafile bir zaman kaybıdır.

Devletin;böylelerini etkisiz hale getirip,mağdur olmuş kişiler üzerinde koruyucu kanatlarını açması bir doğal yaşam gereğidir. 

Şiddetin kabul görmediği dinlere bakılınca, bu gayri insani durumun İlahi sisteme de aykırılığı gün gibi ortada. 

Hiç bir dinin kabul görmediği bu şiddet olgusunun;İlahi sistemi bozucu bir faktör olması hasebiyle, beşeriyetten sökülüp atılması en makul harekettir;çünkü yüce Allah açık ve net olarak bu gayri tabii duruma karşı olduğunu tüm ayet ve sürelerde buyurmuştur.  Kullarından da; bununla ilgili süregen bir mücadeleyi emreder.

Akışına dahil oldukları yaşam nehirinde, yüzdürülen evlilik teknesinin küreklerini karı koca dan başkası çekemez.Birinin küreği bırakması diğerinin yorulması demektir .

Erkeğin,yada kadının,tek başına bir anlam ifade etmediği gerçeği, bize ikisinin de eşitlik konusunda aynı statüde  olmaları gerektiğini gösterir.

İnşallah bundan sonra şiddet denilen bu melanet kavramdan kurtulur,toplum literatüründe tamamen yok olup,silindiğini  görürüz...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.