lisans koleji sol
lisans koleji
  • 25.06.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Şeytan Cenneti Sunmaz!

یا رسول الله چه باشد چون سگ اصحاب کهف
دخل جنت شوم در زمرۀ اصحاب تو
او رود در جنت من در جهنم کی رواست
او سگ اصحاب کهف من سگ اصحاب تو

Yâ Resûlallah! Çi bâşed çün seg-i Ashab-ı Kehf?

Dahil-i cennet şevem der zümre-i ashab-ı tû,

O reved der cennet, men der cehennem key revast?

O seg-i Ashab-ı Kehf, men seg-i ashab-ı tû…

Ya Resûlallah! Ne olur Ashab-ı Kehf’in köpeği gibi ben de senin ashabının arasında Cennette gireyim. O Cennete gitsin ben Cehenneme, reva mıdır? O Ashab-ı Kehf’in köpeği ben senin ashabın köpeğiyim.

Ne hoş bir ifade-i meram değil mi?

Üstad Mola Caminin bu Farsça dizeleri insanları hakikat ehline  tabi olmaya bir davettir aslında... Kalp gözüyle etrafa baktığımızda kâinatta  her şeyin bir denklik sisteme göre dizayn edilip, doğal bir akış içinde seyir ettiğini görebiliriz.


Derin düşünülürse, canlı cansız her şeyin belirlenmiş uygun kalıplar içinde şekillendiğini,asl olan bu kalıplar içinde varlık arz etmenin söz konusu olduğudur.Bu sözler atıfta bulunduğu insan oğlunun belirtilen kalıp içinde ebedi yaşamına, yani Ahiret yurduna kaçınılması mümkün olmayan yolculuğuna dair bir vurgu dur.  Aynı zamanda,bu yolculuk sonucunda verilecek İlahi hükümlerin lehimiz'de gelişmesiyle ilgili uyarı niteliğini de içermektedir.

Bu kalıp veya ölçüye girmenin aksi yöndeki bir  fiilin tezahürü, failini otomatikman küfrün kalıbı içinde, gafletin sunduğu rehavete düçar bırakır.

Yani ışığa  sırt çevirmenin; karanlık la yüzleşmek olması tamamen bir tercihin  doğal sonucudur.

Kendisine cüz-i irade verilen Adem oğlunun; yarın kurulacak olan Mahkeme-i Kübra da alacağı taltif ve cezaları bu cüz-iradenin kullanım şekli belirler.

İnsan oğluna biçilen,içinde ona göre ameller işlemeye devam edeceği kalıp , kuşkusuz İslam'dır.Bu kalıp içinde gerçekleşecek yolculuk,bizi uhrevi dünyaya asl olan yaşamı yaşatmaya ulaştıra'cağı  iki kere iki dört eder derecesinde katidir.

Bu yolculuğu selametle erdirecek olan zümrenin ehl-i hakikkât olduğu; sonumuz'un hayırlı olması onlara tabi olmakla mümkün olabileceği idrak edilmeli...

Dizelerinde İlahi tarafgirlik ile ilgili mesajı bariz bir şekilde görülebilmektedır.Safını  belirleme ile ilgili bir deklarasyonnun  yanısıra,üstü kapalı tavsiyelerde bulunduğu gün gibi ortada...

 Nitekim Kur'an-ı Kerim'de de bu yönde ayeti Kerimler mevcut.Mesela Âl-i İmrân süresindeki 118.ayette  - Ey iman edenler! Sizden olmayanları sırdaş edinmeyin, onlar size kötülük yapmaktan geri durmazlar, sıkıntıya düşmenizi isterler. Onların ağızlarından nefret taşmaktadır; kalplerinin gizlediği ise daha büyüktür. Gerçekten size delilleri açıklamışızdır, eğer düşünüyorsanız!


Özetle,"Topall'a gezen aksama'yı öğrenir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.