lisans koleji sol
lisans koleji
  • 21.04.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Özgürlük

Özgürlük israf seline bırakılmayacak kadar değerlidir. Öznel yapıya has olan; ama çevresel tahribatlardan uzak, yaşamın doğal akışında sürdürülmesi gereken bir konjonktürdür. Varken bile; yokmuş gibi,  özlemle sarmalayıp, korunma gerektirir.

Kazandırılan somut kimliğiyle varlık arz etmesi paha biçilmez bir olgudur. Soyut kalması lügat literatüründe sözcük olarak kalmaktan öteye gitmez.

Dokusuna halel getirmeden disiplinize edebilirsiniz, amenna; fakat tahakküm altında ondan gelişip, olgunlaşma ile ilgili belirtiler göremezsiniz.

Öyle parayla, pulla da alınması mümkün değildir. Elde edilebilmesi, ancak bireyden, toplumsal bir güce dönen Reaksiyonun harcanması akabinde gerçekleşebilir.

Karanlığın; ışığı önemli bir statüye yükselttiği gibi; esarettin de bu konuda karanlıktan aşağı kalır yanı yoktur. Her ikisi de özlem duyulanı aranır yapar.

Başkalarını tuğyan seline boğmadan doğal akışına bırakılması asıl olandır; tersi zulmete açılan çukurdur. Allah'ın biz insanlara eşit olarak armağan ettiği bu kavramın, herkes için olduğu, bunu yaşam alanında tatbik ederken, başkalarının yaşam haklarına mütecavizine bir davranış sergilemekten kaçınılmalıdır.

Gece yatağınızda uyurken birden bire yüksek bir müzik sesiyle uyanmanız; o sesin sahibine ait olan, Özgürlük tanımlanmasıyla ilgili yanlış bir algının yarattığı konjonktürel sonuç değil midir?

Özgürlükle ilgili reel temeller üzerinde inşa edilen bir bilince sahip her toplumun bireyleri, daha insani bir yapılanmaya imza atacakları kuşkusuz.

Bu çerçevede tüm ilişkilerin pozitif bir süreçte seyr edeceği; yaşam seviyelerinde bir kalitenin de birlikte yaşanacağı hayal değildir. Önemli olan, bu yönde bir çabanın oluşumuna katkı sunmak için herkesin inanç ve niyet tesisinde güç birliği etmesidir.

An itibariyle yaşanan özgürlük; Bir başkasının özgürlüğüne gölge düşürüyorsa, bunu özgürlük telakki etmek akla ağır gelir. Unutulmamalı ki; eşit ve hakkaniyet içinde paylaştırılan özgürlük uzun ömürlü olur. Ve insanoğluna düşen; bu ulvi kavramı her ne olursa olsun; adına layık biçimde sunmaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.