lisans koleji sol
lisans koleji
  • 27.03.2021
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

ÖĞRETMENLER SÖNMEYEN IŞIKLARDIR

 

 

Üç kişinin eli öpülür derdi babam.Annenin babanın,öğretmenin.

Eskiden, edeplendir'me babında attıkları tokat için,anne ve babalar tarafından çocukların öğretmenlerine karşı saygılı olması öğütlenirdi.

Şimdilerde ise bir fiske nin dahi şiddet kategorisinde yer alarak,bir bardak suda fırtınalar kop'armasına neden teşkil ettiği müşahede edilmektedir.

Bu konjonktüre göre şu anki eğitimin topal aksak yürütülmeye çalışıldığı bilinmedik bir şey değil sanırım.

Zahmetsiz rahmet olmadığı gibi; külfetsiz eğitim de olmaz.Yapılacak işin zorluğu olacak ki,kıymeti bilinsin.

Her hangi bir nedenle,evladı yerine koyduğu öğrencisi tarafından yolu kesilen öğretmenin yaşayacağı ruh halini düşünürseniz, işte o zaman eğitimin içine düştüğü hal-i pür melalini  bilmeniz için uzman olmanıza gerek yoktur.

Bu halet üzerinde Hz Ali'nin"Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum"sözü havada asılı kalmaktan öte bir anlam ifade etmez.

Fatih'in küçükken hocasına karşı olumsuz bir davranışına aldığı cevap;hocasının ona attığı bir tokat olur.

Akşam bu durumu babası İkinci Murat'a anlatıp, hocasının cezalandırılmasını ister.

Babası ertesi günü gidip hocasından attığı Tokat'ın hesabını sorunca; hocası öfkeyle onu azarlayıp okuldan kovar.

Bunu gören Fatih Sultan Mehmede babası"Aman evladım, sakın hocana karşı en ufak bir itaatsizlik yapma!Gördün bak,beni bile az daha dövecektı" der ...Meğer bu konu sultanla,hoca arasında yapılan gizli bir anlaşma imiş.

 

Peki şimdi böyle midir?En ufak bir durumun, öğrenci aleyhinde tezahür etmesi,o öğrencinin tüm sülalesini okula dökmeye yeterli gelmektedir.

 

Ondan sonra eğitim için başlayan milli bir veryansın dolu dizgin at koşturduğu hipodrom'un  seyircılerı hükmüne geçiyoruz.

 

Oysa her şeyin başı eğitim değil midir.Kur'anda gelen ilk emrin "ikra bu ismi Rabbik"yani Allah'ın eğiten ve öğreten adıyla oku!

 

Meşhur mürebbi veya mürebbiye'nin bu 'Rab' sözcüğünden türediğini bilmemeniz mümkün değildir.Mürebbi,(terbiye eden,öğreten)

Sağlıklı bir eğitim istiyorsak, evvela eğitimcilerin moral seviyesini yüksek tutmamız gerekir.

Siz, öğretmenleri yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle mesleği dışında bir takım iş arayışlarına mecbur bırakırsanız,hiç kusura bakmayın, eğitimdeki kötü gididatın sorumlusu öğretmenler değil; sizlersiniz, bizleriz,herkestir.

Çok söz var söylenecek aslında; lakin,kısa kesmek daha makbul dür diyerek konuyu kapatıp, tüm eğitim camiasına selam ve sevgilerimi sunuyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.